Join Dar Danielson and the Football Friday Night crew for scores and highlights from high school games throughout Iowa. Check your local radio station for times and availability… or listen here beginning at 10 p.m. Central.
Thursday, October 15
Class 4A
Mississippi Athletic Conference
Clinton 56, Davenport Central 7
Missouri River Athletic Conference
Council Bluffs Abraham Lincoln 28, Sioux City North 14
CLASS A
District 3
NUH, Cedar Falls 17, Northwood-Kensett 14
Friday, October 16
Class 4A
CIML-Central
Indianola 21 at Dowling Catholic, WDM 45
Johnston 15 at Ankeny 31
Southeast Polk 19 at Urbandale 44
CIML-Iowa
Mason City 35 at Newton 20
Valley, WDM 10 at Fort Dodge 24
Waukee 22 at Marshalltown 44
CIML-Metro
Des Moines East 45 at Ottumwa 21
Des Moines Hoover at Des Moines Roosevelt
Des Moines Lincoln 46 at Des Moines North 0
Mississippi Athletic Conference
Burlington 14 at Bettendorf 27
Davenport North 0 at Pleasant Valley 41
Davenport West 0 at Assumption, Davenport 28
Muscatine at North Scott, Eldridge
Mississippi Valley Conference
Cedar Rapids Jefferson 0 at Linn-Mar, Marion 45
Cedar Rapids Washington 49 at Dubuque Senior 14
Dubuque Hempstead 17 at Cedar Rapids Kennedy 13
Iowa City West 10 at Xavier, Cedar Rapids 35
Prairie, Cedar Rapids 7 at Cedar Falls 31
Wahlert, Dubuque 43 at Waterloo East 3
Waterloo West 14 at Iowa City, City High 47
Missouri River Athletic Conference
Ames 45 at Council Bluffs Thomas Jefferson 20
Sioux City West 17 at Sioux City East 20
Class 3A
District 1
Bishop Heelan Catholic 50 at Le Mars 13
Denison-Schleswig 7 at MOC-Floyd Valley 3
Estherville-Lincoln Central 20 at Storm Lake 14
Sergeant Bluff-Luton 19 at Spencer 22
District 2
Charles City 29 at Waverly-Shell Rock 25
Forest City 40 at Algona 0
Hampton-Dumont 0 at Clear Lake 37
Webster City 13 at Iowa Falls-Alden 21
District 3
Crestwood, Cresco at Oelwein
Decorah 38 at Epworth, Western Dubuque 0
New Hampton 34 at Waukon 7
West Delaware, Manchester 50 at Independence 18
District 4
Benton Community 34 at Mount Vernon 7
Maquoketa 13 at Marion 14
Union Community, La Porte City 24 at Central Clinton, DeWitt 45
Vinton-Shellsburg 55 at Anamosa 14
District 5
Fairfield 10 at Washington 0
Fort Madison 8 at Clear Creek-Amana 51
Keokuk 20 at Williamsburg 63
Mount Pleasant 35 at Oskaloosa 19
District 6
Chariton 0 at Grinnell 48
Knoxville 14 at Pella 52
Norwalk 3 at Carlisle 17
South Tama County, Tama 46 at Centerville 7
District 7
Ballard, Huxley 20 at JSPC, Jefferson 13 OT
Boone 14 at Carroll 38
Nevada 7 at Dallas Center-Grimes 49
Perry 31 at Saydel 0
District 8
ADM, Adel 14 at Glenwood 33
Clarke, Osceola 6 at Atlantic 14
Creston/Orient-Macksburg 0 at Harlan Community 44
Lewis Central 42 at Winterset 0
Class 2A
District 1
Boyden-Hull/Rock Valley 42 at Sibley-Ocheyedan 0
Sheldon 13 at Central Lyon/George-Little Rock 12 2OT
Sioux Center 0 at Western Christian, Hull 27
Unity Christian 8 at Spirit Lake 48
District 2
Clarion-Goldfield 6 at Pocahontas Area/Pomeroy-Palmer 20
East Sac County 20 at Okoboji, Milford 0
Eagle Grove 63 at Buffalo Ridge 0
Humboldt 18 at Cherokee 28
District 3
Central Springs 12 at Osage 26
Gilbert 14 at Roland-Story, Story City 19
Hudson 7 at South Hamilton, Jewell 0
South Hardin at Dike-New Hartford
District 4
Beckman, Dyersville at Monticello
Columbus Catholic, Waterloo at MFL MarMac
North Fayette 40 at Cascade, Western Dubuque 19
Sumner-Fredericksburg 50 at Jesup 0
District 5
Camanche 7 at Center Point-Urbana 18
North Cedar, Stanwood 26 at West Liberty 6
Solon 42 at Regina, Iowa City 7
Wilton at Tipton
District 6
Central Lee 26 at Louisa-Muscatine 6
Mid-Prairie, Wellman 27 at Davis County, Bloomfield 36
Sigourney/Keota at Mediapolis
West Burlington/Notre Dame 28 at Columbus Community, Columbus Jct. 12
District 7
East Marshall 0 at West Marshall 28
Collins-Maxwell-Baxter 33 at Albia 0
North Polk, Alleman at Bondurant-Farrar
PCM, Monroe 40 at Colfax-Mingo 13
District 8
Clarinda 0 at IKM/Manning 49
Kuemper Catholic, Carroll 35 at Red Oak 0
Maple Valley/Anthon-Oto 41 at Shenandoah 0
OA-BCIG 34 at Missouri Valley 43
Class 1A
District 1
Hinton 49 at Westwood 0
Lawton-Bronson 12 at Sioux Central, Sioux Rapids 21
South O’Brien 7, at West Lyon 35
West Sioux, Hawarden 7 at Hartley-Melvin-Sanborn 18
District 2
Belmond-Klemme 21 at Garner-Hayfield 45
Emmetsburg 41 at West Fork, Sheffield 6
St. Edmond, Fort Dodge 6 at Lake Mills 8
West Hancock, Britt 12 at Saint Ansgar 31
District 3
Aplington-Parkersburg 13 at South Winneshiek, Calmar 36
BCLUW, Conrad 0 at Turkey Valley, Jackson Jct. 48
Gladbrook-Reinbeck 0 at Denver 14
Grundy Center 17 at Nashua-Plainfield 21
District 4
Alburnett 0 at Clayton Ridge, Guttenberg 67
Bellevue 28 at Edgewood-Colesburg 12
North Linn, Troy Mills 18 at Maquoketa Valley, Delhi 0
Starmont 12 at Northeast, Goose Lake 13
District 5
Belle Plaine 42 at Van Buren, Keosauqua 0
Eddyville-Blakesburg 28 at Wapello 14
Iowa Valley, Marengo 0 at Pekin 51
West Branch 41 at Durant 0
District 6
Central Decatur, Leon 18 at Pleasantville 7
Nodaway Valley 15 at Des Moines Christian 21
Pella Christian 33 at Mount Ayr 37
Wayne Community, Corydon 0 at Interstate 35, Truro 49
District 7
Audubon 15 at Panorama, Panora 14
Ogden 13 at Guthrie Center 34
Prairie Valley, Gowrie 42 at West Central Valley, Stuart 0
Woodward-Granger 35 at Manson-Northwest Webster 14
District 8
Clarinda Academy at Riverside, Oakland
St. Albert, Council Bluffs 41 at Griswold 21
Tri-Center, Neola 7 at Logan-Magnolia 24
West Monona 13 at Underwood 14
Class A
District 1
Akron-Westfield 36 at Kingsley-Pierson 2
Gehlen Catholic, LeMars 34 at Woodbury Central 26
North Iowa, Buffalo Center 6 at Alta 32
River Valley 18 at Marcus-Meriden-Cleghorn 0
District 2
Clay Central-Everly 6 at Rockwell City-Lytton 12
Newell-Fonda 7 at Southern Cal, Lake City 42
Southeast Webster-Grand 14 at Bishop Garrigan, Algona 35
District 3
North Butler, Greene 19 at AGWSR, Ackley 12
Riceville 0 at Newman Catholic, Mason City 33
Rockford 6 at Tripoli 37
District 4
Central, Elkader 10 at Wapsie Valley 13
Don Bosco, Gilbertville at Valley Community, Elgin
East Buchanan, Winthrop at Midland, Wyoming
Postville 6 at Lisbon 41
District 5
Cardinal, Eldon 0 at WACO, Wayland 48
New London 0 at Highland, Riverside 28
Winfield-Mount Union 6 at Lone Tree 18
District 6
B-G-M, Brooklyn 33 at North Mahaska 7
Danville 13 at English Valleys, North English 42
H-L-V 28 at G-M-G 18
Montezuma 0 at North Tama 49
District 7
Colo-NESCO 14 at Earlham 40
Lynnville-Sully 0 at Madrid 53
Martensdale-St. Marys 0 at Southeast Warren 38
District 8
Corning 40 at A-H-S-T, Avoca 69
Boyer Valley, Dunlap 7 at Bedford 27
Fremont-Mills, Tabor 0 at Treynor 48
Van Meter at West Harrison, Mondamin (nd)
Eight-Player
District 1
Ar-We-Va, Westside 26 at Woodbine 31
Aurelia 0 at Remsen-Union 50
St. Marys, Remsen 52 at Charter Oak-Ute 10
Whiting at Spalding Catholic, Granville
District 2
Armstrong-Ringsted 55 at Laurens-Marathon 14
Graettinger-Terril 40 at Ruthven-Ayrshire 3
Harris-Lake Park 8 at West Bend-Mallard 28
North Sentral Kossuth at Twin River Valley, Bode
District 3
CAL, Latimer at Ventura
Clarksville at CWL, Corwith
Janesville-open
Woden-Crystal Lake-Titonka 20 at Northeast Hamilton 56
District 4
East Central, Miles 32 at Olin 41
Kee, Lansing 6 at Preston 7
Springville 7 at Dunkerton 48
West Central, Maynard 36 at Central City 34 2OT
District 5
Harmony, Farmington 28 at Tri-County, Thornburg 52
Moravia 22 at Melcher-Dallas 66
Twin Cedars, Bussey-open
District 6
Ankeny Christian Academy 58 at Lamoni 16
East Union 32 at Grandview Park Baptist 34
Murray 59 at Mormon Trail 12
Seymour 6 at Lenox 69
District 7
Adair-Casey 36 at Coon Rapids-Bayard 29
Glidden Ralston 54 at Elk Horn-Kimballton/Exira at Elk Horn 42
Meskwaki Settlement School, Tama 6 at CAM, Anita 52
Walnut 14 at East Greene 54
District 8
Essex 20 at East Mills 58
Farragut 50 at Villisca 8
Hamburg 18 at Stanton 78
Sidney 62 at South Page, College Springs 0