April 24, 2014

Radio Iowa High School Football Poll 8/29/11

 

Class 4A
1. Cedar Falls (1-0), LW #1 vs Waterloo East
2. Iowa City High (1-0), LW #1 @ Waterloo West
3. WDM Valley (2-0), LW #3 vs Indianola
4. S.E. Polk (1-0), LW #4 vs Waukee
5. Bettendorf (1-0), LW #5 vs Davenport North
6. Ankeny (2-0), LW #6 @ DSM North
7. Dowling Catholic (1-1), LW #7 vs DSM East
8. Linn-Mar (1-0), LW #8 vs CR Kennedy
9. Cedar Rapids Xavier (1-0), LW #9 vs CR Prairie
10.Cedar Rapids Washington (1-0), LW #10 vs CR Jefferson

 

Class 3A
1. Solon (1-0), LW #1 @ 2A-#1 Iowa City Regina
2. Sioux City Heelan (1-0), LW #2 vs Sioux City North
3. Clear Lake (1-0), LW #3 @ Forest City
4. West Delaware (1-0), LW #4 @ Western Dubuque
5. Union (LaPorte City) (1-0), LW #5 @ Independence
6. Webster City (1-0), LW #7 @ Iowa Falls-Alden
7. Carroll (1-0), LW (X) @ Dallas Center-Grimes
8. Newton (1-0), LW (X) vs Oskaloosa
9. Denison-Schleswig (2-0), LW #9 Idle
10.Marion (1-0), LW #10 vs Benton

 

Class 2A
1. Iowa City Regina (1-0), vs 3A-#1 Solon
2. North Fayette (1-0), LW #2 @ Oelwein
3. West Marshall (1-0), LW #3 @ 1A-#6 Aplington-Parkersburg
4. South Central Calhoun (1-0), LW #5 vs IKM-Manning
5. Central Lyon/GLR (2-0), LW #10 @ Boyden Hull-Rock Valley
6. PCM (Monroe) (1-0), LW #6 @ Madrid
7. Mediapolis (1-0), LW #7 vs Pekin
8. Sheldon (2-0), LW #8 @ MOC-Flod Valley
9. North Polk (1-0), LW #9 vs Eagle Grove
10.Spirit Lake (2-0), LW (X) @ Storm Lake

 

Class 1A
1. Emmetsburg (1-0), LW #1 @ Spencer
2. Council Bluffs St. Albert (1-0), LW #4 vs Glenwood
3. Woodward-Granger (1-0), LW #3 vs West Central Valley
4. Dike-New Hartford (1-0), LW #8 @ Hudson
5. West Lyon (0-1), LW #2 vs Western Christian
6. Aplington-Parkersburg (1-0), LW #5 vs 2A-#3 West Marshall
7. West Branch (1-0), LW #6 @ A-#8 Lisbon
8. DSM Christian (1-0), LW (X) @ EHK-Exira
9. Logan-Magnolia (1-0), LW #9 @ Clarinda
10.North Cedar (1-0), LW #10 vs Durant-Bennett

 

Class A
1. West Hancock (1-0), LW #1 @ Lake Mills
2. North Tama (1-0), LW #2 vs HLV
3. LeMars Gehlen (1-0), LW #3 @ Hinton
4. Mason City Newman (2-0), LW #5 @ Saint Ansgar
5. WACO (1-0), LW #6 vs North Mahaska
6. Postville (1-0), LW #7 @ MFL-MarMac
7. Bedford (2-0), LW (X) vs Mount Ayr
8. Lisbon (1-0), LW (X) vs 1A-#7 West Branch
9. B-G-M (Brooklyn) (0-1), LW #8 @ English Valleys
10.Lone Tree (1-0), LW (X) vs Belle Plaine

 

Eight-man
1. Armstrong-Ringsted (2-0), LW #1 vs Laurens-Marathon
2. Preston (2-0), LW #2 Idle
3. N.E. Hamilton (1-0), LW #3 vs North Sentral Kossuth
4. Fremont-Mills (1-0), LW #5 @ Adair-Casey
5. West Bend-Mallard (2-0), LW #6 @ CAL Latimer
6. Stanton (1-0), LW #9 vs CAM
7. Janesville (2-0), LW #10 Idle
8. East Mills (1-0), LW (X) vs Lenox
9. Glidden-Ralston (1-0), LW #8 @ Newell-Fonda
10.Remsen Union (1-0), LW (X) vs Charter Oak-Ute