November 24, 2014

Radio Iowa High School Footbal Poll 10/11/11

Class 4A
1. Cedar Falls (7-0), LW #1 @ Dubuque Senior
2. WDM Valley (7-0), LW #2 @ Waukee
3. Linn-Mar (7-0), LW #3 vs #6 Iowa City High
4. S.E. Polk (6-1), LW #4 @ Sioux City East
5. Bettendorf (6-1), LW #5 vs Clinton
6. Iowa City High (6-1), LW #6 @ #3 Linn-Mar
7. Ankeny (6-1), LW #7 @ Johnston
8. Dowling Catholic (6-2), LW #8 @ Indianola
9. Iowa City West (6-1), LW #9 vs CR Washington
10.North Scott (6-1), LW (X) vs Burlington

 

Class 3A
1. Clear Lake (7-0), LW #2 vs Hampton-Dumont
2. Boyden-Hull/Rock Valley (7-0), LW #5 vs Denison-Schleswig
3. Solon (6-1), LW #4 vs Wahington
4. ADM (Adel) (7-0), LW #6 @ Saydel
5. Webster City (6-1), LW #1 vs Algona
6. Sioux City Heelan (6-1), LW #8 vs LeMars
7. Maquoketa (6-1), LW #10 vs Western Dubuque
8. West Delaware (6-1), LW #9 vs Independence
9. Creston (6-1), LW (X) vs Glenwood
10.Grinnell (6-1), LW (X) @ South Tama

 

Class 2A
1. Iowa City Regina (7-0), LW #1 vs Louisa-Muscatine
2. West Marshall (7-0), LW #2 @ Roland-Story
3. PCM (Monroe) (7-0), LW #3 @ Interstate-35
4. Mediapolis (7-0), LW #4 @ Central Lee
5. Spirit Lake (7-0), LW #5 vs Unity Christian
6. South Winneshiek (7-0), LW #7 @ MFL-MarMac
7. Carroll Kuemper (6-1), LW #8 vs JSPC
8. Dyersville Beckman (6-1), LW #9 @ Monticello
9. South Central Calhoun (6-1), LW #10 @ Cherokee
10.Fort Dodge St. Edmond (6-1), LW #6 vs Gilbert

 

Class 1A
1. Emmetsburg (7-0), LW #1 @ Alta-Aurelia
2. Council Bluffs St. Albert (7-0), LW #2 vs Audubon
3. Woodward-Granger (7-0), LW #3 @ BCLUW
4. Logan-Magnolia (7-0), LW #4 @ Griswold
5. Panorama (7-0), LW #5 @ Mount Ayr
6. Aplington-Parkersburg (6-1), LW #6 @ AGWSR
7. Lawton-Bronson (7-0), LW #7 @ West Monona
8. Alburnett (7-0), LW #8 vs Pekin
9. Wapsie Valley (7-0), LW #9 vs Turkey Valley
10.DSM Christian (6-1), LW (X) @ Wayne

 

Class A
1. LeMars Gehlen (7-0), LW #1 vs Marcus MMC
2. Postville (7-0), LW #2 @ Valley (Elgin)
3. Lisbon (7-0), LW #3 vs New London
4. West Hancock (6-1), LW #4 @ Algona Garrigan
5. North Tama (6-1), LW #6 vs Edgewood-Colesburg
6. Mason City Newman (6-1), LW #7 vs Rockford
7. Lynnville-Sully (6-1), LW #8 @ BGM (Booklyn)
8. EHK-Exira (6-1), LW #9 @ Riverside (Oakland)
9. Lone Tree (6-1), LW #5 vs English Valleys
10.Madrid (5-2), LW (X) vs Martensdale-St. Marys

 

Eight-man
1. Armstrong-Ringsted (7-0), LW #1 vs Ruthven-Ayrshire
2. N.E. Hamilton (7-0), LW #2 @ CAL (Latimer)
3. Fremont-Mills (7-0), LW #3 Idle
4. West Bend-Mallard (8-0), LW #4 @ North Sentral Kossuth
5. East Mills (7-0), LW #5 @ Essex
6. Newell-Fonda (7-0), LW #6 vs River Valley
7. Clarksville (7-1), LW #7 vs Ventura
8. Preston (6-1), LW #8 vs Midland (Wyoming)
9. Janesville (6-1), LW #9 vs Tripoli
10.Melcher-Dallas (7-0), LW #10 @ Meskwaki Settlement