September 19, 2014

Radio Iowa High School Football Poll 10/17/11

Class 4A
1. Cedar Falls (8-0), LW #1 vs Iowa City West
2. WDM Valley (8-0), LW #2 @ Fort Dodge
3. Linn-Mar (8-0), LW #3 @ CR Xavier
4. S.E. Polk (7-1), LW #4 vs Johnston
5. Bettendorf (7-1), LW #5 vs Muscatine
6. Ankeny (7-1), LW #7 vs CB Abraham Lincoln
7. North Scott (7-1), LW #10 vs Davenport Central
8. Iowa City High (6-2), LW #6 vs CR Prairie
9. Dowling Catholic (7-2), LW #8 Idle
10.DSM Lincoln (7-1), LW (X) vs DSM East

 

Class 3A
1. Clear Lake (8-0), LW #1 @ Boone
2. Boyden-Hull/Rock Valley (8-0), LW #2 vs MOC-Floyd Valley
3. Solon (7-1), LW #3 @ #10 Grinnell
4. ADM (Adel) (8-0), LW #4 vs Perry
5. Webster City (7-1), LW #5 @ Hampton-Dumont
6. Sioux City Heelan (7-1), LW #6 @ Storm Lake
7. Maquoketa (7-1), LW #7 @ Marion
8. West Delaware (7-1), LW #8 @ Oelwein
9. Creston (7-1), LW #9 @ Harlan
10.Grinnell (7-1), LW #10 vs #3 Solon

 

Class 2A
1. Iowa City Regina (8-0), LW #1 @ West Liberty
2. West Marshall (8-0), LW #2 @ East Marshall
3. PCM (Monroe) (8-0), LW #3 @ Bondurant-Farrar
4. Mediapolis (8-0), LW #4 vs Davis County
5. Spirit Lake (8-0), LW #5 vs Sioux Center
6. South Winneshiek (8-0), LW #6 @ #8 Dyersville Beckman
7. Carroll Kuemper (7-1), LW #7 @ Maple Valley/AO
8. Dyersville Beckman (7-1), LW #8 vs #6 South Winneshiek
9. South Central Calhoun (7-1), LW #9 vs East Sac County
10.Fort Dodge St. Edmond (7-1), LW #10 @ South Hardin

 

Class 1A
1. Emmetsburg (8-0), LW #1 vs HMS (Hartley)
2. Council Bluffs St. Albert (8-0), LW #2 @ #4 Logan-Magnolia
3. Woodward-Granger (8-0), LW #3 vs Ogden
4. Logan-Magnolia (8-0), LW #4 vs #2 St. Albert
5. Panorama (8-0), LW #5 vs Central Decatur
6. Aplington-Parkersburg (7-1), LW #6 vs Lake Mills
7. Lawton-Bronson (8-0), LW #7 vs Manson/NW Webster
8. Alburnett (8-0), LW #8 @ Wapello
9. DSM Christian (7-1), LW #10 vs West Central Valley
10.Starmont (7-1), LW (X) vs Wapsie Valley

 

Class A
1. LeMars Gehlen (8-0), LW #1 vs Akron-Westfield
2. Postville (8-0), LW #2 vs #6 Mason City Newman
3. Lisbon (8-0), LW #3 @ WACO
4. West Hancock (7-1), LW #4 vs SE Webster
5. North Tama (7-1), LW #5 @ Central Elkader
6. Mason City Newman (7-1), LW #6 @ #2 Postville
7. EHK-Exira (7-1), LW #8 vs Corning
8. Lone Tree (7-1), LW #9 vs Winfield-Mt. Union
9. Madrid (6-2), LW #10 @ SE Warren
10.Bedford (7-1), LW (X) @ AHST (Avoca)

 

Eight-man
1. Armstrong-Ringsted (8-0), LW #1 vs #4 West Bend-Mallard
2. N.E. Hamilton (8-0), LW #2 vs Janesville
3. Fremont-Mills (7-0), LW #3 @ #5 East Mills
4. West Bend-Mallard (8-0), LW #4 @ #1 Armstrong-Ringsted
5. East Mills (8-0), LW #5 vs # 3 Fremont-Mills
6. Newell-Fonda (8-0), LW #6 @ Kingsley-Pierson
7. Clarksville (8-1), LW #7 @ Tripoli
8. Preston (7-1), LW #8 @ Central City
9. Melcher-Dallas (8-0), LW #10 @ Seymour
10.Remsen-Union (7-1), LW (X) vs Spalding Catholic