THURSDAY, SEPTEMBER 16

Bettendorf 41, Davenport West 6
Des Moines North 21, Sioux City West 13
Waterloo West 40, Dubuque Senior 28

FRIDAY, SEPTEMBER 17

CLASS 4A

Cedar Falls 24, Cedar Rapids Kenndy 6
Cedar Rapids Prairie 21, Iowa City West 13
Council Bluffs Lewis Central 41, Jefferson JSPC 12
Council Bluffs Lincoln 28, Marshalltown 10
Davenport North 21, Davenport Central 7
Des Moines East 30, Ankeny 28
Des Moines Lincoln 42, Indianola 28
Des Moines Roosevelt 42, Council Bluffs Thomas Jefferson 28
Dubuque Hempstead 31, Cedar Rapids Jefferson 7
Dubuque Wahlert 56, Cedar Rapids Washington 34
Fort Dodge 30, Sioux City North 13
Iowa City High 42, Cedar Rapids Xavier 14
Marion Linn-Mar 54, Waterloo East 14
Muscatine 45, Burlington 30
Ottumwa 45, Johnston 7
Pleasant Valley 30, Eldridge North Scott 0
Runnells SE Polk 49, Des Moines Hoover 18
Sioux City East 28, Mason City 8
Urbandale 21, Ames 14
West Des Moines Valley 24, Sioux City Heelan 16
West Des Moines Dowling 28, Newton 14
West Des Moines Valley 24, Sioux City Heelan 16

CLASS 3A

Anamosa 27, Manchester West Delaware 14
Atlantic 27, Creston-Orient-Macksburg 7
Boone 34, Huxley Ballard 14
Chariton 48, Centerville 0
Charles City 28, Oelwein 23
Clear Lake 43, Webster Cityi 28
Cresco Crestwood 39, Independence 20
Dallas Center-Grimes 31, Osceola Clarke 0
Decorah-North Winneshiek 24, New Hampton 0
Denison-Schleswig 24, Carroll 16
DeWitt Central 21, Vinton-Shellsburg 6
Fairfield 35, Mount Pleasant 28
Forest City 13, Nevada 0
Grinnell 51, Carlisle 6
Hampton-Dumont 40, Iowa Falls-Hampton 0
Harlan 48, Glenwood 7
Humboldt 31, Estherville-Lincoln Central 6
Knoxville 36, Tama South Tama 34
LeMars 47, Spirit Lake 12
Marion 23, Epworth Western Dubuque 7
MOC-Floyd Valley 34, Spencer 6
Mount Vernon 17, Maquoketa 14
Oskaloosa 47, Fort Madison 8
Perry 25, Saydel 0
Storm Lake 31, Algona 27
Van Horne Benton 25, Pella 22
Washington 35, Keokuk 0
Waukee 41, Adel ADM 21
Waukon 20, Waverly-Shell Rock 6
Williamsburg 62, Clear Creek-Amana 7
Winterset 34, Norwalk 13

CLASS 2A

Albia 21, Keosauqua Van Buren 14
Bloomfield Davis County 28, Donnellson Central Lee 0
Center Point-Urbana 41, Monticello 19
Cherokee 21, Battle Creek-Ida Grove 6
Clarinda 16, Red Oak 0
Collins-Maxwell-Baxter at Bondurant-Farrar, ppd to Monday, 7:00
Columbus Junction 54, Letts Louisa-Muscatine 13
Delhi Maquoketa Valley 20, Monona MFL MarMac 0
Dyersville Beckman 28, Camanche 7
Emmetsburg 14, Fort Dodge St. Edmond 0
Garner-Hayfield 13, Sumner-Fredericksburg 7
Greenfield Nodaway Valley 42, Maple Valley-Anthon-Oto 12
Grundy Center 26, Monroe PCM 25. OT
Hartley-Melvin-Sanborn 39, Milford Okoboji 0
Inwood West Lyon 41, Sibley-Ocheyedan 0
LaPorte City Union 10, Osage 0
Manson-NW Webster 35, Eagle Grove 6
Mediapolis 22, Highland-Lone Tree 16
Missouri Valley 29. Stuart West Central Valley 22
Ogden 20, Alleman North Polk 14
Rock Rapids Central Lyon/George-Little Rock 28, Sioux Center 6
Roland-Story 28, Gilbert 0
Sergeant Bluff-Luton 20, Boyden-Hull/Rock Valley 19
Sheldon 14, Hull Western Christian 7
Sigourney-Keota 56, Eddyville-Blakesburg 0
Solon 48, Cascade 24
Waterloo Columbus 38, Clarion-Goldfield 18
Wellman Mid-Prairie 7, West Liberty 6
West Burlington-Notre Dame 53, New London-Danville 0
West Union North Fayette 42, Calmar South Winneshiek 0
Wilton 34, Durant-Bennett 20

CLASS 1A

Ackley AGWSR at State Center West Marshall, ppd to Saturday, 7:30
Akron-Westfield 21, Hinton 18
Alta 26, Pocahontas Area 12
Aplington-Parkersburg 34, Mason City Newman 20
Arlington Starmont 48, Guttenberg Clayton Ridge 6
Belmond-Klemme 27, Greene North Butler 13
Corning 35, Corydon Wayne 0
Council Bluffs St. Albert 38, Undewood 0
Dike-New Hartford 52, Denver 20
Eldora-New Providence 37, Colfax-Mingo 0
Gladbrook-Reinbeck 21, Fairbank Wapsie Valley 20
Goose Lake Northeast 65, Wyoming Midlland 0
Griswold 35, Onawa West Monona 7
Hawarden West Sioux at Paullina South O’Brien, pd to Monday, 7:00
Jackson Junction Turkey Valley 41, Hudson 7
Jewell South Hamilton 35, Gowrie Prairie Valley 8
Lake Mills 56, Rockford 16
Leon Central Decatur 46, Bedfdord 0
Logan-Magnolia 40, Neola Tri-Center 13
Marcus-Meriden-Cleghorn 29, Sioux Rapids Sioux Central 14
Montezuma 42, Belle Plaine 0
Mount Ayr 33, Panora Panorama 14
Nashua-Plainfield 22, Jesup 12
Oakland Riverside 33, Audubon 6
Packwood Pekin 34, Wapello 0
St. Ansgar 33, Algona Garrigan 12
Stanwood North Cedar 14, Bellevue 7
Tipton 34, Troy Mills North Linn 0
Truro Interstate 35 27, Pleasantville 6
West Branch 16, Iowa City Regina 13
Woodward-Granger at LeGrand East Marshall, ppd to Saturday

CLASS A

Afton East Union 55, Des Moines Christian 14
Avoca AHST 33, Dunlap Boyer Valley 0
Buffalo Center North Iowa 13, Manly North Central 0
Burnside Southeast Webster 32, Newell-Fonda 27
Cedar Falls NU High 29, Tripoli 24
Central City 13, Springville 0
Conrad BCLUW 50, Winfield-Mt.Union 7
Correctionville River Valley 24, Sloan Westwood 0
Earlham 51, Van Meter 27
Elgin Valley 14, Preston 7
Elkader Central 22, Dunkerton 15
Galva-Holstein 40, Odebolt-Arthur 0
Guthrie Center 36, Treynor 0
Kingsley-Pierson 41, Lawton-Bronson 13
Lake City Southern Cal 36, Graettinger-Terril 26
Lansing Kee 20, Glbertville Don Bosco 0
Laurens-Marathon 51, Clay Central-Everly 6
LeMars Gehlen 28, Moville Woodbury Central 27, OT
Liberty Center SE Warren at Hubbard-Radcliffe, ppd to Saturday
Lisbon 49, Edgewood-Colesburg 14
Lynnville-Sully at Colo-Nesco, ppd to Monday, 6:00
Madrid 49, Martensdale-St. Marys 22
Manilla IKM 28, Anita CAM 27
Manning 83, Clarinda Academy 8
New Sharon North Mahaska 59, Garwin GMG 0
Olin 29, Miles East Central 0
Postville 44, Maynard Wset Central 6
Riceville 20, Northwood-Kensett 0
Rockwell-Swaledale 6, Clarksville 0
Schaller-Crestland 14, Rockwell City-Lytton 13
Sheffield SCMT 31, Janesville 0
Traer North Tama 36, North English English Valleys 6
Victor HLV 36, Thornburg Tri-County 7
Wall Lake View-Auburn 27, Sac City 0
Wayland Waco 48, Marengo Iowa Valley 26
West Bend-Mallard 50, Armstrong-Ringsted 14
Winthrop East Buchanan 42, Alburnett 20
Woodbine 28, Mondamin West Harrison 0

EIGHT-PLAYER

Adair-Casey 46, Bussey Twin Ceadrs 0
Aurelia 48, Elk Horn-Kimballton 12
Blairsburg NE Hamilton 32, Bode Twin River Valley 14
Charter Oak-Ute 34, Grand Junction East Greene 6
Fenton Sentral 46, Crystal Lake WCLT 6
Garden Grove Mormon Trail 34, Moravia 0
Hamburg 63, Villisca 0
Harris-Lake Park 43, Ventura 28
Lamoni 19, Farmington Harmony 0
Lenox 60, Seymour 30
Malvern 56. Essex 6
Murray 49, Russell 22
Nora Springs-Rock Falls 51, Pomeroy-Palmer 42
Remsen St. Mary’s 39, Glidden-Ralston 22
Remsen-Union 47, Coon Rapids-Bayard 26
Ruthven-Ayrshire 42, CAL-Dows 26
Sidney 46, Hastings Nishna Valley 22
Stanton 58, Tabor Fremont-Mills 8
Swea City North Kossuth 35, Corwith CWWL 34, 2 OT
Walnut 28, Farragut 22
Westside Ar-We-Va 36, Granville Spalding 6
Whiting 49, Exira 6

SATURDAY GAMES

State Center West Marshall 27, Ackley AGWSR 7
Davenport Assumption 45, Clinton 0
Melcher-Dallas 66, Des Moines Grandview Park Bapist 7
Hubbard-Radcliffe 38, Liberty Center SE Warren 6
Shenandoah 31, Carroll Kuemper 13
LeGrand East Marshall 48, Woodward-Granger 0

MONDAY GAMES

Collins-Maxwell-Baxter at Bondurant-Farrar
Hawarden West Sioux at Paullina South O’Brien
Lynnville-Sully at Colo-Nesco

HOW RATED TEAMS FARED

CLASS 4A
1. West Des Moines Valley (3-0) beat No. 4 Sioux City Heelan 24-16
2. Bettendorf (3-0) beat Davenport West 41-6
3. Cedar Rapids Prairie (3-0) beat Iowa City West 21-14
4. Sioux City Heelan (2-1) lost to No. 1 West Des Moines Valley 24-16
5. Ottumwa (3-0) beat Johnston 45-7
6. Cedar Falls (3-0) beat Cedar Rapids Kennedy 24-6
7. Davenport Assumption (3-0) beat Clinton 45-0
8. Dubuque Wahlert (3-0 beat Cedar Rapids Washingon 56-34
9. Ankeny (1-2) lost to Des Moines East 30-28
10. Urbandale (3-0) beat Ames 21-14

CLASS 3A
1. Harlan (3-0) beat Glenwood 48-7
2. Decorah-North Winneshiek (3-0) beat New Hampton 24-0
3. Chariton (3-0) beat Centerville 48-0
4. Charles City (3-0) beat Oelwein 28-23
5. MOC-Floyd Valley (4-0) beat Spencer 34-6
6. Ballard (2-1) lost to Boone 34-14
7. Denison-Schleswig (3-0) beat Carroll 24-16
8. Iowa Falls-Alden (2-1) lost to Hampton-Dumont 40-0
9. Crestwood (3-0) beat Independence 30-20
10. Central DeWitt (2-1) beat Vinton-Shellsburg 21-6

CLASS 2A
1. Emmetsburg (3-0) bet Fort Dodge St. Edmond 14-0
2. Solon (3-0) beat Cascade 48-24
3. Sigourney-Keota (3-0) beat Eddyville-Blakesburg 56-0
4. Cherokee (3-0) beat Battle Creek-Ida Grove 21-6
5. North Fayette (3-0) beat South Winneshiek 42-0
6. Waterloo Columbus (3-0) beat No. 10 Clarion-Goldfield 38-18
7. West Lyon (2-1) beat Sibley-Ocheyedan 41-0
8. Boyden-Hull/Rock Valley (1-2) lost to Sergeant Bluff-Luton 20-19
9. West Liberty (2-1) lost to Mid-Prairie 7-6
10. Clarion-Goldfield (2-1) lost to No. 6 Waterloo Columbus 38-18

CLASS 1A
1. Council Bluffs St. Albert (3-0) beat Underwood 38-0
2. Pekin (3-0) beat Wapello 34-0
3. Dike-New Hartford (3-0) beat Denver 52-20
4. St. Ansgar (3-0) beat No. 7 Algona Garrigan 33-12
5. Jesup (2-1) lost to Nashua-Plainfield 22-12
6. Interstate 35 (3-0) beat Pleasantville 27-6
7. Algona Garrigan (2-1) lost to No. 4 St. Ansgar 33-12
8. Iowa City Regina (2-1) lost to West Branch 16-13
9. Tipton (2-1) beat North Linn 34-0
10. Aplington-Parkersburg (2-1) beat Mason City Newman 34-20

CLASS A
1. West Hancock (3-0) not scheduled
2. Madrid (3-0) beat Martensdale-St. Marys 49-22
3. Valley Elgin (3-0) beat Preston 14-7
4. Galva-Holstein (3-0) beat Odebolt-Arthur 40-0
5. North Mahaska (3-0) beat GMG 59-0
6. Manning (3-0) beat Clarinda Academy 83-8
7. Newell-Fonda (2-1) lost to Southeast Webster 32-27
8. West Bend-Mallard (3-0) beat Armstrong-Ringsted 50-14
9. East Buchanan (3-0) beat Alburnett 42-20
10. Riceville (3-0) beat Northwood-Kensett 20-0

EIGHT PLAYER
1. Aurelia (3-0) beat Elk Horn-Kimballton 48-12
2. Walnut (4-0) beat Farragut 28-22
3. Adair-Casey (3-0) beat No. 4 Twin Cedars 46-0
4. Twin Cedars (2-1) lost to No. 3 Adair-Casey 46-0
5. Nora Springs-Rock Falls (3-0) beat Pomeroy-Palmer 51-42
6. Remsen St. Mary’s (3-0) beat Glidden-Ralston 39-22
7. Sentral (2-1) beat Woden-Crystal Lake-Titonka 46-6
8. Malvern (3-0) beat Essex 56-6
9. Twin River Valley (2-1) lost to Northeast Hamilton 32-14
10. Lamoni (3-0) beat Harmony 19-0