Thursday, October 23
Class 4A
Mississippi Athletic Conference
Bettendorf 31, Assumption, Davenport 7
Mississippi Valley Conference
Dubuque Hempstead 19, Waterloo West 6
Missouri River Athletic Conference
Valley, WDM 35, Sioux City North 7 (nc)
CLASS 1A
District 6
Mount Ayr 55 Central Decatur, Leon 12
CLASS A
District 1
Gehlen Catholic, Le Mars 20, Newell-Fonda 8 (nd)
District 3
NUH, Cedar Falls 47, North Butler, Greene 21
Eight Player
District 1
Saint Marys, Remsen 41, Aurelia 20
Friday, October 24
Class 4A
CIML-Central
Indianola 13 at Urbandale 10
Johnston 10 at Dowling Catholic, WDM 45
Southeast Polk 28 at Ankeny 42
CIML-Iowa
Marshalltown 23 at Fort Dodge 26
Mason City 38 at Waukee 51
Newton 0 at Ames (nc) 14
CIML-Metro
Des Moines East 13 at Des Moines North 6
Des Moines Hoover 6 at Ottumwa 37
Des Moines Lincoln 49 at Des Moines Roosevelt 8
Mississippi Athletic Conference
Davenport North at Davenport Central
Davenport West 0 at Burlington 44
North Scott, Eldridge at Clinton
Pleasant Valley at Muscatine
Mississippi Valley Conference-Mississippi Division
Cedar Rapids Jefferson 23 at Iowa City, City High 33
Prairie, Cedar Rapids 14 at Xavier, Cedar Rapids 7
Wahlert Catholic, Dubuque 7 at Cedar Rapids Kennedy 24
Mississippi Valley Conference-Valley Division
Cedar Falls 42 at Dubuque Senior 0
Cedar Rapids Washington 41 at Waterloo East 0
Iowa City West 19 at Linn-Mar, Marion 21
Missouri River Athletic Conference
Council Bluffs Thomas Jefferson 55 at Sioux City East 30
Sioux City West 7 at Council Bluffs Abraham Lincoln 28
Class 3A
District 1
Denison-Schleswig 3 at Spencer 26
Estherville-Lincoln Central 22 at Le Mars 21
Sergeant Bluff-Luton 7 at Bishop Heelan Catholic, Sioux City 35
Storm Lake 8 at MOC-Floyd Valley 33
District 2
Charles City 27 at Algona 0
Hampton-Dumont 28 at Forest City 14
Waverly-Shell Rock 29 at Iowa Falls-Alden 27
Webster City 6 at Clear Lake 31
District 3
Crestwood, Cresco 0 at Decorah 38
Independence 14 at Waukon 52
New Hampton 14 at Oelwein 7
West Delaware, Manchester 19 at Epworth, Western Dubuque 12
District 4
Benton Community, Van Horne 21 at Marion 34
Mount Vernon at Anamosa
Union Community, La Porte City 28 at Maquoketa 6
Vinton-Shellsburg 8 at Central Clinton, De Witt 60
District 5
Fairfield 20 at Mount Pleasant 30
Fort Madison 6 at Washington 30
Keokuk 22 at Oskaloosa 24
Williamsburg 27 at Clear Creek-Amana 14
District 6
Carlisle 28 at Grinnell 38
Chariton 7 at Centerville 28
Norwalk 3 at Pella 31
South Tama County, Tama 12 at Knoxville 15
District 7
Ballard, Huxley 9 at Boone 28
Dallas Center-Grimes 49 at Saydel 0
Nevada 14 at Carroll 46
Perry 12 at JSPC, Jefferson 14
District 8
ADM, Adel 20 at Atlantic 21
Clarke, Osceola 13 at Creston/Orient-Macksburg 3
Lewis Central 14at Harlan Community 35
Winterset 6 at Glenwood 20
Class 2A
District 1
Boyden-Hull/Rock Valley 41 at Sioux Center 0
Sheldon 30 at Sibley-Ocheyedan 19
Spirit Lake 0 at Central Lyon/George-Little Rock 33
Unity Christian, Orange City 26 at Western Christian, Hull 6
District 2
Eagle Grove 42 at Cherokee 35
Clarion-Goldfield 15 at Okoboji, Milford 41
Humboldt 13 at East Sac County 14
Pocahontas Area/Pomeroy-Palmer 49 at Buffalo Ridge 6
District 3
Hudson 14 at Roland-Story 29
Osage 34 at Gilbert 35(OT)
South Hamilton, Jewell 14 at Dike-New Hartford 35
South Hardin, Eldora 12 at Central Springs, Manly 7
District 4
Beckman, Dyersville 48 at MFL, MarMac, Monona 9
Monticello 12 at Cascade 17
North Fayette, West Union 69 at Jesup 6
Sumner-Fredericksburg 35 at Columbus Catholic, Waterloo 17
District 5
Camanche 9 at Tipton 40
Center Point-Urbana 10 at Regina, Iowa City 28
North Cedar, Stanwood 13 at Wilton 34
Solon 35 at West Liberty 7
District 6
Central Lee, Donnellson 25 at Columbus Community, Columbus Jct.6
Louisa-Muscatine, Letts 8 at Mediapolis 45
Mid-Prairie, Wellman 42 at West Burlington/Notre Dame 20
Sigourney-Keota 3 at Davis County, Bloomfield 26
District 7
Colfax-Mingo 6 at West Marshall, State Center 62
East Marshall, Le Grand 7 at Bondurant-Farrar 43
North Polk, Alleman 0 at Collins-Maxwell-Baxter 28
PCM, Monroe 35 at Albia 15
District 8
Clarinda 23 at Red Oak 0
Kuemper Catholic, Carroll 22 at 37 Odebolt-Arthur/ Battle Creek-Ida Grove
Maple Valley/Anthon-Oto 12 at Missouri Valley 35
Shenandoah 0 at IKM/Manning 61
Class 1A
District 1
Hinton 30 at Sioux Central, Sioux Rapids 14
Lawton-Bronson 40 at West Sioux, Hawarden 13
South O’Brien, Paullina 0 at Hartley-Melvin-Sanborn 35
West Lyon, Inwood 35 at Westwood, Sloan 13
District 2
Belmond-Klemme 10 at Saint Ansgar 17
Emmetsburg 59 at Lake Mills 21
Garner-Hayfield 25 at West Fork 8
Saint Edmond, Fort Dodge 35 at West Hancock, Britt 0
District 3
Aplington-Parkersburg 54 at Denver 0
BCLUW, Conrad 0 at Nashua-Plainfield 7
Gladbrook-Reinbeck 14 at Grundy Center 0
Turkey Valley, Jackson Jct. 20 at South Winneshiek, Calmar 25
District 4
Alburnett 28 at Bellevue 12
Clayton Ridge, Guttenberg 13 at North Linn, Troy Mills 12
Northeast, Goose Lake 7 at Maquoketa Valley, Delhi 14
Starmont, Arlington 44 at Edgewood-Colesburg 6
District 5
Belle Plaine 40 at Eddyville-Blakesburg 6
Iowa Valley, Marengo 38 at Wapello 18
Pekin 38 at Durant 20
West Branch 42 at Van Buren, Keosauqua 0
District 6
Des Moines Christian 18 at Pleasantville 35
Nodaway Valley 28 at Interstate 35, Truro 8
Pella Christian 2 at Wayne Community, Corydon 0
District 7
Audubon 0 at Woodward-Granger 42
Guthrie Center at West Central Valley, Stuart
Ogden 21 at Manson-Northwest Webster 25
Prairie Valley, Gowrie 41 at Panorama, Panora 7
District 8
Clarinda Academy 28 at Underwood 45
Riverside, Oakland 7 at Griswold 62
Saint Albert, Council Bluffs 35 at Logan-Magnolia 0
Tri-Center, Neola 21 at West Monona, Onawa 22
Class A
District 1
Akron-Westfield 18 at Alta 12 (OT)
Kingsley-Pierson 0 at Marcus-Meriden-Cleghorn 57
River Valley, Correctionville 8 at Woodbury Central 18
District 2
Clay Central-Everly 42 at North Iowa, Buffalo Center 8
Rockwell City-Lytton 6 at Bishop Garrigan, Algona 22
Southeast Webster-Grand, Burnside 0 at Southern Cal, Lake City 62
District 3
AGWSR, Ackley 12 at Newman Catholic, Mason City 26
Riceville 31 at Tripoli 13
Rockford 20 at Northwood-Kensett 36
District 4
Central Elkader 28 at Lisbon 14
East Buchanan, Winthrop 41 at Postville 0
Don Bosco, Gilbertville at Midland, Wyoming
Wapsie Valley, Fairbank 41 at Valley Community, Elgin 6
District 5
Cardinal, Eldon 6 at Highland, Riverside 33
Danville 0 at Winfield-Mount Union 52
Lone Tree 12 at WACO, Wayland 31
New London 14 at H-L-V, Victor (nd) 27
District 6
B-G-M, Brooklyn 31 at G-M-G, Garwin 0
Montezuma 25 at English Valleys, North English 28
North Tama, Traer 28 at North Mahaska, New Sharon 14
District 7
Lynnville-Sully 12 at Van Meter 42
Madrid 51 at Southeast Warren, Liberty Center 26
Martensdale-St. Marys 0 at Earlham 63
District 8
A-H-S-T, Avoca 38 vs Fremont-Mills, Tabor at Lewis Central 0
Colo-NESCO 20 at Boyer Valley, Dunlap (nd) 17
Corning 36 at West Harrison, Mondamin 0
Treynor 0 at Bedford 12
Eight Player
District 1
Ar-We-Va, Westside at Remsen-Union
Whiting 12 at Charter Oak-Ute 46
Woodbine 56 at Spalding Catholic, Granville 14
District 2
Armstrong-Ringsted 42 at Graettinger-Terril 21
Harris-Lake Park 34 at Ruthven-Ayrshire 0
North Sentral Kossuth 30 at Laurens-Marathon 25
West Bend-Mallard 30 at Twin River Valley, Bode 42
District 3
CAL, Latimer 10 at Janesville 46
Clarksville 14 at Northeast Hamilton, Blairsburg 40
Ventura 14at CWL, Corwith 36
District 4
Dunkerton 74 at Olin 26
East Central, Miles 6 at Preston 56
Kee, Lansing 14 at West Central, Maynard 58
Springville 0 at Central City 44
District 5
An keny Christian Academy 40 at Harmony, Farmington 34(OT)
Moravia 8 at Tri-County, Thornburg 65
Twin Cedars 54 at Melcher-Dallas 60
District 6
East Union, Afton 12 at Lenox 22
Grandview Park Baptist, DM 50 at Mormon Trail, Garden Grove 24
Murray 14 at Lamoni 54
District 7
Adair-Casey 22 at CAM, Anita 24
Elk Horn-Kimballton 36 at East Greene, Grand Jct 64
Glidden-Ralston at Exira
Walnut 14 at Coon Rapids-Bayard 46
District 8
Essex 38 at Farragut 74
Hamburg 36 at East Mills 56
Sidney 13 at Villisca 19
South Page, College Springs 6 at Stanton 76