Thursday, September 23
Class 4A
Mississippi Athletic Conference
Clinton 27, Davenport North 6
Friday, September 24
Class 4A
CIML – Central Conference
Ankeny 14, Urbandale 12
Johnston 42, Indianola 7
WDM Dowling 24, Southeast Polk 23
CIML – Iowa Conference
Fort Dodge 30, Ames 28
Waukee 24,  Mason City 6
CIML – Metro Conference
Des Moines East 41, Des Moines North 24
  Des Moines Lincoln 49, Des Moines Roosevelt 8
Ottumwa 29, Des Moines Hoover 0
Mississippi Athletic Conference
Assumption, Davenport 35,  Davenport West 6
Pleasant Valley 42, Burlington 14
Davenport Central 33,  Muscatine 27
Bettendorf 19, North Scott, Eldridge 10
Mississippi Valley Conference
Iowa City West 45, Cedar Rapids Jefferson 10 
Iowa City, City 21, Cedar Rapids Kennedy 0 
Cedar Rapids Washington 62, Dubuque Senior 7
 Linn-Mar, Marion 41, Prairie, Cedar Rapids 0 
Dubuque Hempstead 21, Dubuque Wahlert 0
Waterloo West 23, Waterloo East 21
Cedar Falls 28, CR Xavier Rapids 7 
 Missouri River Conference
Sioux City East 40, Sioux City North 13
Council Bluffs Abraham Lincoln 74, Sioux City West 14 

Class 3A
District 1
Winterset 42, Carroll 34
Creston 28,  Red Oak 0
Atlantic 26, Glenwood 13 
Harlan Community 21, Lewis Central 14    Ron Novotny Harlan report :46 MP3
District 2
Sioux City  Heelan 40,  MOC-Floyd Valley 0
Sergeant Bluff-Luton 21, Denison-Schleswig 16 
Boyden-Hull/Rock Valley 27, LeMars 20
Storm Lake 28, Spencer 14
District 3
Hampton-Dumont 45, Algona 21 
Ballard 19, Boone 17  
Clear Lake 43, Humboldt 20
Nevada @ Webster City
District 4
West Delaware, Manchester 28, Charles City 7 
Decorah 34, Crestwood, Cresco 7
Independence @ Oelwein
Waverly-Shell Rock 56,  Waukon 7
District 5
La Porte City 69, Anamosa 0  Union,
Western Dubuque 34, Center Point-Urbana 0
Maquoketa 28, Central Clinton, DeWitt 14
Marion 35, Vinton-Shellsburg 7
District 6
Grinnell 35, Benton Community 28
Solon 37, Mount Vernon 0
Clear Creek-Amana 28, Washington 13 
Williamsburg 42, South Tama 6
District 7
Pella 61, Centerville 0
Fairfield 34, Chariton 14
Mount Pleasant 41,  Fort Madison 32
Oskaloosa 40,  Keokuk 21
District 8
Norwalk 34, A-D-M, Adel 25 
Dallas Center-Grimes 59, Saydel 0
Carlisle 35, Knoxville 7 
Newton 24, Perry 10
Class 2A
District 1
Spirit Lake 31, Central Lyon/George-Little Rock 14
Estherville Lincoln Central 34, Okoboji, Milford 3
Sioux Center 13, Sheldon 12
Western Christian, Hull 38, Unity Christian, Orange City 21
District 2
Cherokee, Washington 16, JSPC, Jefferson 8
Maple Valley-Anthon-Oto @ East Sac County                                    Carroll 48, Missouri Valley 7 South Central Calhoun, 27, OA-BCIG 0

District 3
Clarion-Goldfield 29, Osage 7
Columbus Catholic, Waterloo 30, Denver 13
Iowa Falls-Alden 10, Forest City, 0
New Hampton 34,  Central Springs 0
District 4
Beckman, Dyersville 42,  Cascade, Western Dubuque 8
North Fayette, West Union 59, MFL MarMac 8
Monticello 27, South Winneshiek, Calmar 13
Sumner-Fredericksburg 41,  Jesup 0
District 5
Camanche 10, Durant-Bennett 7
Louisa-Muscatine 29,  Tipton 13
Regina, Iowa City 52, Columbus Community, Columbus Junction 6
West Liberty 27, Wilton 12
District 6
Sigourney/Keota 20, Davis County, Bloomfield 8
Albia 21, Eddyville-Blakesburg 6 
Mid-Prairie, Wellman 31, Mediapolis 12 
West Burlington/Notre Dame 15,  Central Lee, Donnellson 13
District 7
Gilbert 31, South Hardin 0
Baxter, C-M-B 14, Roland-Story, Story City 12 
St. Edmond, Fort Dodge 22,  East Marshall, LeGrand 15
West Marshall, State Center 27,  North Polk, Alleman 26
District 8
Bondurant-Farrar 49, Clarinda 7
Colfax-Mingo 50,  Shenandoah 43
Pella Christian 42, Interstate 35, Truro 8 
PCM, Monroe 44, Clarke, Osceola 6
Class 1A
District 1
Hinton 26, IKM-Manning 0
Prairie Valley, Gowrie 34, Manson Northwest Webster 20
Lawton-Bronson 37, Ridge View, Holstein 6 
West Monona, Onawa 35, Westwood, Sloan 20
District 2
Sibley-Ocheyedan 31, Pocahontas Area/Pomeroy-Palmer 28
Alta/Aurelia 14, Sioux Central, Sioux Rapids 8 
Emmetsburg 41, South O’Brien, Paullina 6 
West Lyon, Inwood 20, Hartley-Melvin-Sanborn 17
District 3
Dike-New Hartford 41, Lake Mills 18
Garner-Hayfield 40, Nashua-Plainfield 6 
Saint Ansgar 41, AGWSR, Ackley 0
Aplington-Parkersburg 61, West Fork, Sheffield 20
District 4
Woodward-Granger 27, Eagle Grove 26
 Gladbrook-Reinbeck 15,  South Hamilton 14
Ogden 35,  BCLUW, Conrad 0
Hudson 35, Woodward Academy 0 
 District 5
Clayton Ridge, Guttenberg 27, Bellevue 7 
Starmont 20, Maquoketa Valley, Delhi 0
Wapsie Valley, Fairbank 48, Northeast, Goose Lake 0
Turkey Valley, Jackson Junction 56, North-Linn, Troy Mills 7
  District 6
Alburnett 10,  Cardinal, Eldon 0
North Cedar, Stanwood 52, Highland, Riverside 0 
West Branch 46, Wapello 6
  District 7
Mount Ayr 40,  Wayne, Corydon 8
Panorama, Panora 21,  Nodaway Valley 14
Des Moines Christian 35, Pleasantville 12 
West Central Valley, Stuart @ Central Decatur
District 8
Audubon 20,  Tri-Center, Neola 13
Logan-Magnolia 54,  Clarinda Academy 8
Council Bluffs St. albert 48,  Underwood 7
Treynor 37,  Griswold 6
Class A
District 1
Akron-Westfield 35,  Marcus-Meriden-Cleghorn 14
Woodbury Central 24, Clay Central-Everly 15
Gehlen Catholic, LeMars 54, West Sioux, Hawarden 24 
District 2
Bishop Garrigan, Algona 28, Northwood-Kensett 13 
Belmond-Klemme 41, Southeast Webster-Grand, Burnside 0
West Hancock, Britt 35, North Iowa, Buffalo Center 0
District 3
Newman Catholic, Mason City 58, Grundy Center 7
North Butler, Greene 40,  GMG, Garwin 7
Rockford 14, Colo-Nesco 7
District 4
Central, Elkader 47, Don Bosco, Gilbertville 0 
Postville 19, East Buchanan, Winthrop 12
North Tama, Traer 21, Valley Community, Elgin 14 
District 5
Lisbon 41,  Winfield-Mt. Union 12 @ New London
Lone Tree  28,  Danville 7
WACO, Wayland 55, Montezuma 10
English Valleys, North English 41, New London 0
District 6
H-L-V, Victor 22, Belle Plaine 14
B-G-M, Brooklyn 44, Iowa Valley, Marengo 0 
Lynnville-Sully 21, North Mahaska, New Sharon 13  
District 7
Souteast Warren 48, Earlham 21
Guthrie Center 73, Martensdale-St. Mary’s 0
Madrid 49, Van Meter 14
District 8
A-H-S-T 20,  Corning 7
Bedford 53, Riverside, Oakland 0
EHK-Exira 47, West Harrison 6
Eight Player
District 1
Newell-Fonda 47, Laurens-Marathon 20 
Kingsley-Pierson 66, River Valley, Correctionville 22
St. Mary’s, Remsen @ Spalding Catholic, Granville
Remsen-Union 77, Whiting 0
District 2
Armstrong-Ringsted 40, Graettinger-Terril 12 
North Sentral Kossuth 63, Harris-Lake Park 29 
West Bend Mallard 52, Ruthven-Ayrshire  0
Twin River Valley, Bode @ C-W-L, Corwith
District 3
Clarksville 63,  CAL, Latimer 0
Janesville 36, Riceville 20
Ne Hamilton 55, Tripoli   36
Ventura 50,  Woden-Crystal Lake-Titonka 38
District 4
Central City 36, Springville 28
Midland, Wyoming 16, East Central, Miles 14
Olin @ Dunkerton
Preston 42,  Kee, Lansing 20
District 5
Melcher-Dallas @ Tri-County, Thornburg
Moravia 63, Meskwaki Settlement School 0
Grandview Park Baptist 35, Seymour 12
 Twin Cedars, Bussey @ Harmony, Farmington
District 6
Adair-Casey 62, Murray 20
Cam Anita 47, Ankeny Christian 20
 East Union, Afton 58, Lamoni 32
Lenox  64, Mormon Trail, Garden Grove 12
District 7
 Ar-We-Va, Westside 56, Charter Oak-Ute 2 
Coon Rapids-Bayard 67, Boyer Valley, Dunlap 44
Glidden-Ralston 40, East Greene, Grand Junction 8
Woodbine @ Walnut
District 8
 Nishnabotna 22, Sidney 19
East Mills 62, South Page 6
Stanton 64 Essex 20
Fremont-Mills, Tabor 69, Villisca 14