Class 4A
Mississippi Athletic Conference
North Scott, Eldridge 32, Davenport Central 31
Missouri River Conference
Sioux City East 72, Council Bluffs Thomas Jefferson 6
Eight Player District 4
Midland, Wyoming 44, Olin 40
Friday, October 22
CIML – Central Conference
Dowling, WDM – open
Johnston 20, Southeast Polk 17
Indianola 33, Urbandale 20
CIML – Iowa Conference
Ames 14, Waukee 3
Fort Dodge 15, Valley, WDM 12
Mason City 21, Marshalltown 0
CIML – Metro Conference
Des Moines Lincoln 57, Des Moines East 14
Des Moines North 33, Des Moines Hoover 28
Ottumwa 30, Des Moines Roosevelt 18
Mississippi Athletic Conference
Bettendorf 35, Muscatine 0
Assumption, Davenport 67, Davenport North 0
Burlington 49, Davenport West 9
Pleasant Valley 34, Clinton 7
Mississippi Valley Conference
Cedar Falls 34, Iowa City West 16
Cedar Rapids Kennedy 52, Wahlert, Dubuque 7
Cedar Rapids Washington 53, Waterloo West 7
Dubuque Hempstead 42, Cedar Rapids Jefferson 7
Iowa City, City 41, Prairie, Cedar Rapids 14
Waterloo East 28, Dubuque Senior 7
Xavier, Cedar Rapids 45, Linn-Mar, Marion 28
Missouri River Conference
Council Bluffs Abraham Lincoln 35, Ankeny 24
Sioux City North 33, Sioux City West 6
Class 3A
District 1
Atlantic 42, Red Oak 20
Carroll 51, Glenwood 20
Harlan Community 36, Creston 3
Lewis Central 29, Winterset 6
District 2
Boyden-Hull/ Rock Valley 47, MOC-Floyd Valley 13
LeMars 28, Denison-Schleswig 13
Sergeant Bluff-Luton 20, Spencer 13
Bishop Heelan Catholic, Sioux City 44, Storm Lake 14
District 3
Algona 35, Humboldt 15
Clear Lake 26, Boone 7
Webster City 54, Hampton-Dumont 14
Ballard 40, Nevada 3
District 4
Waverly-Shell Rock 49, Charles City 21
Decorah 45, Independence 15
West Delaware, Manchester 48, Oelwein 21
Waukon 6, Crestwood, Cresco 0
District 5
Epworth, Western Dubuque 35, Anamosa 0
Central Clinton, DeWitt 35, Center Point-Urbana 10
Maquoketa 30, Marion 10
Union, La Porte City 29, Vinton-Shellsburg 14
District 6
Benton Community 51, South Tama County, Tama 21
Clear Creek-Amana 42, Mount Vernon 7
Solon 17, Grinnell 7
Williamsburg 26, Washington 18
District 7
Chariton 70, Centerville 7
Fairfield 34, Keokuk 17
Oskaloosa 40, Mount Pleasant 0
Pella 35, Fort Madison 0
District 8
A-D-M, Adel 37, Perry 14
Newton 16, Carlisle 13
Dallas Center-Grimes 40, Knoxville 20
Norwalk 55, Saydel 20
Class 2A
District 1
Western Christian, Hull 34, Estherville Lincoln Central 14
Sheldon 47, Okoboji, Milford 7
Sioux Center 28, Spirit Lake 0
Central Lyon/George-Little Rock 23, Unity Christian, Orange City 15
District 2
Kuemper Catholic, Carroll 49, Maple Valley-Anthon-Oto 0
Cherokee, Washington 35, Missouri Valley 0
OA-BCIG 14, JSPC, Jefferson 10
South Central Calhoun 41, East Sac County 0
District 3
Central Springs 42, Forest City 20
Columbus Catholic, Waterloo 28, Iowa Falls-Alden 21
Clarion-Goldfield 27, New Hampton 14
Osage 48, Denver 28
District 4
Beckman, Dyersville 20, South Winneshiek, Calmar 6
Cascade, Western Dubuque 21, Jesup 7
North Fayette, West Union 46, Monticello 12
Sumner-Fredericksburg 23, MFL MarMac, Monona 14
District 5
Durant-Bennett 7, Louisa-Muscatine 6
Tipton at Columbus Community, Columbus Junction, 7 p.m.
Regina, Iowa City 41, West Liberty 0
Camanche 46, Wilton 7
District 6
Sigourney/Keota 62, Albia 33
Mediapolis 19, Davis County, Bloomfield 12
Mid-Prairie, Wellman 42, Central Lee, Donnellson 7
Eddyville-Blakesburg 32, West Burlington/Notre Dame 16
District 7
North Polk, Alleman 54, C-M-B, Baxter 27
West Marshall, State Center 35, East Marshall, LeGrand 0
Gilbert 20, Roland-Story, Story City 16
St. Edmond, Fort Dodge 56, South Hardin 0
District 8
PCM, Monroe 6, Bondurant-Farrar 0
Pella Christian 54, Clarke, Osceola 7
Interstate 35, Truro 33, Colfax-Mingo 26
Clarinda 40, Shenandoah 19
Class 1A
District 1
Hinton 50, West Monona, Onawa 0
Lawton-Bronson 34, Manson Northwest Webster 16
Prairie Valley, Gowrie 21, IKM-Manning 20
Ridge View, Holstein 48, Westwood, Sloan 0
District 2
Emmetsburg 35, Hartley-Melvin-Sanborn 17
Sibley-Ocheyedan at Alta/Aurelia, 7 p.m.
South O’Brien, Paullina at Sioux Central, Sioux Rapids, 7 p.m.
West Lyon, Inwood 41, Pocahontas Area/Pomeroy-Palmer 13
District 3
Aplington-Parkersburg 52, Lake Mills 14
Dike-New Hartford 28, Nashua-Plainfield 13
Garner-Hayfield 53, AGWSR, Ackley 20
Saint Ansgar 28, West Fork, Sheffield 21
District 4
Hudson 69, BCLUW, Conrad 0
Gladbrook-Reinbeck 37, Woodward Academy 7
Eagle Grove 20, South Hamilton, Jewell 0
Woodward-Granger 43, Ogden 0
District 5
Maquoketa Valley, Delhi 17, Bellevue 14
Northeast, Goose Lake 46, North-Linn, Troy Mills 8
Starmont 41, Wapsie Valley, Fairbank 14
Turkey Valley, Jackson Junction 28, Clayton Ridge, Guttenberg 14
District 6
Highland, Riverside at Pekin, 7 p.m.
Cardinal, Eldon – open
Wapello 26, Alburnett 22
West Branch 28, North Cedar, Stanwood 21
District 7
Des Moines Christian 27, West Central Valley, Stuart 13
Nodaway Valley 49, Wayne, Corydon 0
Panorama, Panora 47, Central Decatur, Leon 6
Mount Ayr 37, Pleasantville 22
District 8
Griswold 60, Clarinda Academy 0
St. Albert, Council Bluffs 34, Logan-Magnolia 27
Treynor 34, Audubon 26
Underwood 38, Tri-Center, Neola 20
Class A
District 1
Clay Central-Everly 23, West Sioux, Hawarden 15
Gehlen Catholic, LeMars 39, Akron-Westfield 24
Woodbury Central, Moville 48, Marcus-Meriden-Cleghorn 6
District 2
Northwood-Kensett 49, Belmond-Klemme 6
Bishop Garrigan, Algona 35, North Iowa, Buffalo Center 15
West Hancock, Britt 78, Southeast Webster-Grand, Burnside 0
District 3
Grundy Center at GMG, Garwin, 7 p.m.
Colo-Nesco 36, North Butler, Greene 19
Newman Catholic, Mason City 42, Postville 14
Rockford – open
District 4
North Tama, Traer 35, Central, Elkader 0
East Buchanan, Winthrop at Don Bosco, Gilbertville
Valley Community, Elgin 46, Edgewood-Colesburg 12
District 5
English Valleys, North English 29, Danville 13
Lone Tree 35, Winfield-Mt. Union 21
Waco 38, Lisbon 8
District 6
B-G-M, Brooklyn 20, H-L-V, Victor 0
Lynnville-Sully 21, Iowa Valley, Marengo 14
Belle Plaine 9, Montezuma 7
North Mahaska, New Sharon 28, New London 7
District 7
Martensdale-St. Mary’s 28, Earlham 20
Madrid 64, Southeast Warren, Liberty Center 20
Guthrie Center 42, Van Meter 7
District 8
Bedford 62, A-H-S-T, Avoca 13
Corning 34, EHK-Exira 32
Riverside, Oakland 48, West Harrison, Mondamin 26
Eight Player
District 1
Newell-Fonda 55, Kingsley-Pierson 40
Laurens-Marathon 70, Whiting 12
Remsen-Union 48, Granville Spalding 13
St. Mary’s, Remsen 48, River Valley, Correctionville 13
District 2
Armstrong-Ringsted 42, West Bend-Mallard 8
North Sentral Kossuth 41, C-W-L, Corwith 12
Harris-Lake Park at Ruthven-Ayrshire
Graettinger-Terril 1, Twin River Valley, Bode 0 (forfeit +/-13 on points)
District 3
Northeast Hamilton, Blairsburg 48, Janesville 28
Riceville 21, Ventura 14
Tripoli 28, Clarksville 14
Woden-Crystal Lake-Titonka at CAL, Latimer, 7 p.m.
District 4
West Central, Maynard 52, Central City 14
Kee, Lansing 58, East Central, Miles 8
Preston – open
Dunkerton 40, Springville 21
District 5
Grandview Park Baptist, DM 48, Harmony, Farmington 6
Moravia 63, Tri-County, Thornburg 34
Melcher-Dallas 60, Seymour 28
Meskwaki Settlement School 52, Twin Cedars, Bussey 30
District 6
Murray 26, CAM, Anita 20
East Union, Afton 53, Mormon Trail, Garden Grove 8
Lamoni Adair-Casey
Lenox 84, Ankeny Christian Academy 30
District 7
Glidden-Ralston 32, Coon Rapids-Bayard 27
East Greene 50, Ar-We-Va, Westside 0
Boyer Valley, Dunlap 53, Walnut 12
Woodbine 66, Charter Oak-Ute 21
District 8
Fremont-Mills, Tabor 56, East Mills 20
Nishnabotna 94, Essex 6
Stanton 76, South Page, College Springs 18
Sidney 51, Villisca 9