Class 4A
1. Iowa City West (19-0), LW #1 @ Hempstead (Thur)
2. Pleasant Valley (19-0), LW #2 vs #4 North Scott (Tue)|
3. DSM Hoover (17-1), LW #2 @ Dowling (Tue)
4. North Scott (16-3), LW #6 @ #2 Pleasant Valley (Tue)
5. Linn-Mar (15-4), LW #4 vs Waterloo East (Tue)
6. Ankeny Centennial (17-3), LW #5 @ Ottumwa (Fri)
7. Urbandale (16-4), LW #7 @ Indianola (Tue)
8. Ames (14-5), LW #8 vs Roosevelt (Tue)
9. Waukee (15-5), LW #9 @ Roosevelt (Fri)
10.WDM Valley (15-5), LW #10 vs DSM North (Tue)

Class 3A
1. Pella (17-2), LW #1 vs Centerville (Tue)
2. Williamsburg (18-1), LW #2 @ Washington (Tue)
3. Dubuque Wahlert (12-7), LW #4 vs CR Wasington (Tue)
4. LeMars (16-3), LW #6 @ Sioux City North (Tue)
5. Waverly-Shell Rock (18-2), LW #5 @ Decorah (Tue)
6. Fort Madison (18-2), LW #7 vs Carthage, IL. (Tue)
7. Spirit Lake (17-3), LW #3 vs Jackson County Central, MN. (Tue)
8. Davenport Assumption (14-5), LW #9 @ Muscatine (Tue)
9. MOC/Floyd Valley (18-3), LW #8 vs #7 Spirit Lake 2/23
10.Keokuk (17-3), LW #10 vs Quincy Notre Dame, IL. (Tue)

Final Class 2A
1. New Hampton (20-1), LW #1 vs North Fayette Valley or South Winneshiek (Thur)
2. Western Christian (19-2), LW #2 vs Estherville-LC or Okoboji (Thur)
3. Aplington-Parkersburg (21-1), LW #3 vs Hampton-Dumont or Waterloo Columbus (Thur)
4. Monticello (19-2), LW #4 vs MFL MarMac or Alburnett (Thur)
5. Cascade (19-2), LW #5 vs North Cedar or Tipton (Thur)
6. IKM-Manning (20-1), LW #6 vs Missouri Valley or Carroll Kuemper (Thur)
7. Forest City 20-2), LW #8 vs Lake Mills or Clear Lake (Thur)
8. Northeast (Goose Lake) (18-4), LW #9 vs Camanche or Bellevue (Thur)
9. Treynor (18-3), LW #7 vs Underwood or Red Oak (Thur)
10.West Fork (18-3), LW #10 vs Garner-Hayfield or Clarion (Thur)

Final Class 1A
1. Danville (20-0), LW #1 vs New London or Harmony (Thur)
2. Gladbrook-Reinbeck (21-0), LW #2 vs Don Bosco or BCLUW (Thur)
3. Central Lyon (17-4), LW #5 vs West Sioux or Clay Central-Everly (Thur)
4. Maple Valley/Anthon-Oto (20-1), LW #4 vs Logan-Magnolia or West Harrison (Thur)
5. Boyden-Hull (17-4), LW #3 vs George-Little Rock or MMC Marcus (Thur)
6. Colo-NESCO (20-1), LW #6 vs SE Warren or Colfax-Mingo (Thur)
7. Earlham (19-2), LW #7 vs Orient-Macksburg or East Union (Thur)
8. South O’Brien (18-3), LW #9 vs Trinity Christian (Thur)
9. West Hancock (18-4), LW #8 cs CAL or NE Hamilton (Thur)
10.LeMars Gehlen (19-2), LW #10 vs Westwood or Remsen-Union (Thur)