Class 4A
1. WDM Valley (2-0), LW #1 vs SE Polk
2. Cedar Falls (2-0), LW #2 vs Mason City
3. Bettendorf (2-0), LW #3 vs Pleasant Valley
4. Dowling Catholic (1-0), LW #4 @ Waukee
5. Cedar Rapids Kennedy (2-0), LW #7 vs North Scott
6. Ankeny Centennial (2-0), LW #6 vs Ankeny
7. Fort Dodge (2-0), LW #10 @ Waterloo West
8. Lewis Central (2-0), LW #9 vs 3A-#4 Harlan
9. Johnston (2-0), LW (X) vs #10 Urbandale
10.Urbandale (1-1), LW #8 @ #9 Johnston

Class 3A
1. Pella (2-0), LW #1 vs Oskaloosa
2. Cedar Rapids Xavier (1-0), LW #3 @ Solon
3. West Delaware (2-0), LW #4 vs #5 Waverly-Shell Rock
4. Harlan (2-0), LW #7 @ 4A-#8 Lewis Central
5. Waverly-Shell Rock (2-0), LW #8 @ #3 West Delaware
6. Dallas Center-Grimes (1-1), LW #2 vs Adel ADM
7. Webster City (2-0), LW #10 @ Carroll
8. Sioux City Heelan (2-0), LW #9 vs Denison-Schleswig
9. Independence (2-0), LW (X) vs Decorah
10.Norwalk (2-0), LW (X) vs Carlisle

Class 2A
1. Albia (2-0), LW #3 @ 1A-#3 Pella Christian
2. South Tama (2-0), LW #6 @ Iowa Falls-Alden
3. Central Lyon/GLR (1-1), LW #2 @ #4 Spirit Lake
4. Spirit Lake (2-0), LW #8 vs #3 Central Lyon/GLR
5. CMB (Maxwell) (2-0), LW #5 vs Davis County
6. Mediapolis (2-0), LW #7 @ Williamsburg
7. North Fayette Valley (1-1), LW #1 vs Center Point-Urbana
8. West Burlington/Notre Dame (2-0), LW (X) vs 1A-#6 West Branch
9. Waukon (2-0), LW (X) @ Crestwood
10.Dyersville Beckman (1-1), LW #4 vs Oelwein

Class 1A
1. Iowa City Regina (2-0), LW #1 @ Sigourney-Keota
2. Hinton (2-0), LW #2 @ Ridge View
3. Pella Christian (2-0), LW #3 vs 2A-#1 Albia
4. Dike-New Hartford (2-0), LW #4 vs A-#9 Denver
5. Madrid (2-0), LW #5 @ South Hamilton
6. West Branch (2-0), LW #6 @ 2A-#8 West Burlington/ND
7. Panorama (2-0), LW #7 vs Southeast Valley
8. Underwood (2-0), LW (X) vs Missouri Valley
9. West Lyon (1-1), LW #10 vs Sibley-Ocheyedan
10.Hudson (2-0), LW (X) vs Sumner-Fredricksburg

Class A
1. Audubon (2-0), LW #4 @ Griswold
2. Gladbrook-Reinbeck (1-1), LW #1 vs Conrad BCLUW
3. BGM (Brooklyn) (2-0), LW #2 @ Iowa Valley
4. Algona Garrigan (2-0), LW #9 @ Nashua-Plainfield
5. South O’Brien (2-0), LW #5 @ LeMars Gehlen
6. Belmond-Klemme (2-0), LW #7 @ Eagle Grove
7. West Sioux (2-0), LW #8 vs Lawton-Bronson
8. Montezuma (2-0), LW #10 # GMG Garwin
9. Denver (2-0), LW (X) @ 1A-#4 Dike-New Hartford
10.Pleasantville (2-0), LW (X) vs Martensdale-St. Marys

Eight-man
1. Newell-Fonda (2-0), LW #1 vs Boyer Valley
2. HLV (Victor) (3-0), LW #2 @ Dunkerton
3. Don Bosco (1-0), LW #5 Idle
4. Marcus MMC (2-0), LW (X) vs #5 GT/RA
5. Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire (2-0), LW #4 @ #4 MMC
6. Glidden-Ralston (1-0), LW #6 vs Grand View Christian
7. Janesville (2-0), LW #7 vs Riceville
8. Colo-Nesco (2-0), LW #9 @ Meskwaki
9. Fremont-Mills (2-0), LW #10 @ Sidney
10.Central Elkader (2-0), LW (X) # Springville