Class 4A
1. WDM Valley (6-0) LW #1 @ C.B Abraham Lincoln
2. Cedar Falls (6-0) LW #2 @ Waterloo West
3. Ankeny Centennial (6-0) LW #3 @ Fort Dodge
4. Bettendorf (5-1) LW #4 vs C.R. Kennedy
5. Iowa City West (5-1) LW #5 @ Davenport North (Thur)
6. Dowling Catholic (4-2) LW #6 vs Sioux City East
7. Johnston (5-1) LW #7 vs #10 Indianola
8. Waukee (4-2) LW #8 @ Ottumwa
9. Cedar Rapids Prairie (5-1) LW #9 @ C.R. Jefferson
10.Indianola (5-0) LW #10 @ #7 Johnston

Class 3A
1. Lewis Central (6-0) LW #1 vs #9 Harlan
2. Cedar Rapids Xavier (6-0) LW #2 vs #6 Western Dubuque
3. Pella (6-0) LW #3 @ Oskaloosa
4. Solon (6-0) LW #4 vs Mount Pleasant
5. North Scott (5-1) LW #5 vs Clinton
6. Western Dubuque (5-1) LW #6 @ #2 Xavier
7. Clear Creek-Amana (6-0) LW #7 vs Davenport Assumption
8. Sergeant Bluff-Luton (5-1) LW #8 @ Spencer
9. Harlan (5-1) LW #9 @ #1 Lewis Central
10.Sioux City Heelan (5-1) LW #10 @ LeMars

Class 2A
1. PCM (Monroe) (6-0) LW #1 vs DSM Christian
2. Boyden-Hull/Rock Valley (5-1) LW #3 @ Sheldon
3. Waukon (5-1) LW #4 vs #10 Columbus Catholic
4. Algona (6-0) LW #7 @ Estherville Lincoln Central
5. Union (LaPorte City) (4-2) LW #9 @ Vinton-Shellsburg
6. West Marshall (5-1) LW #8 @ Nevada
7. Benton (5-1) LW #10 @ Roland-Story
8. Spirit Lake (5-1) LW #2 vs Clarion-Goldfield-Dows
9. Greene County (5-1) LW #6 vs Atlantic
10.Waterloo Columbus (5-1) LW (X) @ #3 Waukon

Class 1A
1. Van Meter (6-0) LW #1 vs Panorama
2. Dike-New Hartford (6-0) LW #2 vs Jesup
3. South Central Calhoun (6-0) LW #3 vs Madrid
4. Bellevue (6-0) LW #4 @ North Cedar
5. Wilton (5-1) LW #5 @ #8 Mediapolis
6. West Lyon (5-1) LW #6 vs #9 West Sioux
7. West Branch (5-1) LW #7 @ N.E. Goose Lake
8. Mediapolis (6-0) LW #8 vs #5 Wilton
9. West Sioux (5-1) LW #9 @ #6 West Lyon
10.Interstate-35 (Truro) (6-0) LW (X) @ Woodward Academy

Class A
1. Hudson (6-0) LW #1 @ Wapsie Valley
2. Algona Garrigan (6-0) LW #2 @ North Union
3. AHSTW (Avoca) (6-0) LW #3 vs Nodaway Valley
4. North Tama (5-1) LW #5 @ GMG Garwin
5. BGM (Brooklyn) (6-0) LW #9 vs Pekin
6. Edgewood-Colesburg (5-1) LW #10 @ Alburnett
7. Belmond-Klemme (5-1) LW #8 vs Graettinger-Terril
8. Saint Ansgar (4-2) LW #4 vs South Winneshiek
9. Mason City Newman (5-1) LW (X) @ Grundy Center
10.Highland (Riverside) (5-1) LW (X) vs Durant

Eight-man
1. New London (6-0) LW #3 @ #2 Iowa Valley
2. Iowa Valley (6-0) LW #4 vs #1 New London
3. Northwood-Kensett (6-0) LW #9 vs Janesville
4. AR-WE-VA (6-0) vs Clay Central-Everly
5. Exira-EHK (6-0) @ Woodbine
6. Midland (Wyoming) (6-1) LW #6 @ Springville
7. Don Bosco (5-1) LW #1 @ Dunkerton
8. S.E. Warren (7-0) LW #8 vs Mormon Trail
9. Newell-Fonda (5-1) LW #2 @ Harris-Lake Park
10.Central City (6-0) LW #10 vs Central Elkader