Ames 49, Des Moines Hoover 21
Ankeny 50, Des Moines North 0
Bettendorf 47, Davenport North 7
Cedar Falls 45, Iowa City High 7
Cedar Rapids Prairie 27, Cedar Rapids Kennedy 0
Cedar Rapids Washington 24, Cedar Rapids Jefferson 17
Cedar Rapids Xavier 23, Marion Linn-Mar 0
Clinton 12, Burlington 8
Davenport Assumption 62, Davenport Central 7
Dubuque Wahlert 34, Dubuque Senior 7
Eldridge North Scott 31, Davenport West 13
Fort Dodge 17, Runnells Southeast Polk 10
Indianola 25, Council Bluffs Thomas Jefferson 0
Iowa City West 28, Dubuque Hempstead 21 (OT)
Johnston 42, Council Bluffs Abraham Lincoln 7
Iowa City West 28, Dubuque Hempstead 20 (OT)
Mason City 28, Des Moines East 7
Newton 42, Sioux City North 29
Pleasant Valley 45, Muscatine 24
Sioux City East 48, Des Moines Roosevelt 21
Sioux City Heelan 49, Des Moines Lincoln 7
Urbandale 31, Marshalltown 20
Waterloo West 35, Waterloo East 14
West Des Moines Dowling 53, Ottumwa 32
West Des Moines Valley 50, Sioux City West 7

CLASS 3A

Algona 31, Storm Lake 3
Atlantic 47, Glenwood 14
Boone 28, Adel ADM 13
Carroll 49, Perry 14
Centerville 33, Washington 6
Chariton 50, Saydel 0
Charles City 28, Hampton-Dumont 14
Clear Lake 35, Webster City 6
Council Bluffs Lewis Central 20, Carroll Kuemper 16
Creston/Orient-Macksburg 28, Red Oak 6
Dallas Center-Grimes 28, Jefferson JSPC 7
Epworth Western Dubuque 36, Waukon 6
Fairfield 28, Keokuk 9
Fort Madison 34, Donnellson Central Lee 15
Grinnell 24, DeWitt Central 7
Harlan 31, Denison-Schleswig 14
Humboldt 6, Estherville-Lincoln Central 0
Independence 32, LaPorte City Uinion 22
Knoxville 28, Nevada 0
LeMars 55, Spirit Lake 0
Manchester West Delaware 21, Decorah 20
MOC-Floyd Valley 19, Spencer 0
Mount Pleasant 21, Oskaloosa 13
Mount Vernon 25, Maquoketa 14
New Hampton 40, Forest City 0
Norwalk 37, Osceola Clarke 20
Oelwein 36, Cresco Crestwood 20
Pella 47, Huxley Ballard 28
Tama South Tama 14, Marion 0
Van Horne Benton 35, Vinton-Shellsburg 13
Waverly-Shell Rock 48, Waterloo Columbus 6
Winterset 13, Waukee 6

CLASS 2A

Aplington-Parkersburg 35, Osage 19
Arlington Starmont 54, Monona MFL-Mar-Mac 0
Battle Creek-Ida Grove 27, Milford Okoboji 7
Belmond-Klemme 49, Nashua-Plainfield 0
Bondurant-Farrar 24, Alleman North Polk 14
Carlisle 29, State Center West Marshall 13
Center Point-Urbana 45, Camanche 20
Central Lyon/George-LR 46, Sloan Westwood 0
Clarinda 39, Stuart West Central Valley 0
Clear Creek-Amana 23, Wellman Mid-Prairie 8
Delhi Maquoketa Valley 49, Anamosa 21
Eddyville-Blakesburg 26, Keosauqua Van Buren 20
Emmetsburg 35, Gowrie Priarie Valley 7
Garner-Hayfield 24, Ackely AGWSR 8
Greenfield Nodaway Valley 25, Audubon 6
Hartley HMS 26, Eagle Grove 7
Highland-Lone Tree 42, Wilton 28
Hudson 28, Gutttenberg Clayton Ridge 0
Iowa Falls 13, Clarion-Goldfield 7
Jesup 20, Calmar South Winneshiek 7
Missouri Valley 22, Shenandoah 21
Monroe PCM 39, Gilbert 6
Monticello 28, Stanwood North Cedar 0
Mount Ayr 33, Ogden 16
New London-Danville 10, Bloomfield Davis County 7
Pocahontas 17, Cherokee 0
Rock ValleyBoyden-Hull 41, Paullina South O’Brien 21
Roland-Story 18, Collins-Maxwell-Baxter 12
Sergeant Bluff-Luton 21, Sheldon 7
Sigourney-Keota 46, Albia 6
Sioux Center 30, Sibley-Ocheyedan 18
Solon 55, Cascade 0
Tipton 61, Letts Louisa-Muscatine 6
West Burlington/Notre Dame 32, Medaipolis 14
West Union North Fayette 41, Dyersville Beckman 12
Williamsburg 44, West Liberty 15

CLASS 1A
Akron-Westfield 48, Hawarden West Sioux 6
Algona Garrigan 25, Burnside Southeast Webster 20
Alta 26, Marcus MMC 14
Avoca AHST 35, Griswold 21
Belle Plaine 7, Grundy Center 6
Britt West Hancock 41, Fort Dodge St. Edmond 13
Colfax-Mingo 22, Leon Central Decatur 6
Corydon Wayne 54, Moravia-Moulton-Udell 6
Council Bluffs St. Albert 28, Corning 6
Denver 50, Elkader Central 0
Dunlap Boyer Valley 13, Woodbine 12
Durant-Bennett 30, Wyoming Midland 22
Eldora-New Providence 28, Dike-New Hartford 17
Fairbank Wapsie Valley 50, Rockford 0
Galva-Holstein 27, Logan-Magnolia 19
Gladbrook-Reinbeck 48, Colo-Nesco 0
Goose Lake Northeast 20, Bellevue 6
Iowa City Regina 21, Eldon Cardinal 6
Jackson Junction Turkey Valley 21, St. Ansgar 0
Jewell South Hamilton 34, Buffalo Center North Iowa 12
Lake City Southern Cal 28, Onawa West Monona 6
Laurens-Marathon/ACT 19, Inwood West Lyon 16 (ot)
LeGrand East Marshall 14, Conrad BCLUW 8
Manson-NW Webster 21, Lake Mills 7
Maple Valley-Anthon-Oto 19, Wall Lake View-Auburn 0
Mason City Newman 33, Cedar Falls NU High/Janesville 0
Montezuma 22, Wapello 8
Moville Woodbury Central 27, Lawton-Bronson 0
Newell-Fonda 25, LeMars Gehlen 7
Oakland Riverside 45, Bedford 13
Packwood Pekin 59, Columbus Junction 7
Pleasantville 44, Woodward-Granger 0
Troy Mills North Linn 13, Alburnett 0
Truro Interstate 35 37, Panora Panorama 7
Underwood 13, Neola Tri-Center 0 (forfeit)
Wayland Waco 38, Brooklyn BGM 0
West Branch 20, Edgewood-Colesburg 14

CLASS A
Alden 12, CAL-Dows 7
Central City 28, Miles East Central 6
Coon Rapids-Bayard 32, Grand Junction East Greene 16
Elgin Valley 52, Maynard West Central 0
Garwin GMG 38, Lynnville-Sully 30
Graettinger 20, Armstrong-Ringsted 6
Greene 28, Hubbard-Radcliffe 26
Guthrie Center 21, Liberty Center Southeast Warren 13
Kingsley-Pierson 14, Mondamin West Harrison 13
Lisbon 28, Olin 0
Madrid 54, Earlham 7
Manly North Central 53, Sheffield SCMT 0
Manilla IKM 28, Glidden-Ralston 12
Manning 47, Odebolt-Arthur 7
Marengo Iowa Valley 29, North English English Valleys 8
Martensdale-St. Marys 54, Lenox 0
New Sharon North Mahaska 28, Winfield-Mt. Union 20
Newell-Fonda 14, LeMars Gehlen 7
Postville 33, Lansing Kee 6
Preston 39, Springville 18
Riceville 32, Fredericksburg 30
Rockwell-Swaledale 26, Northwood-Kensett 22
Ruthven Lakeland 54, Correctionville River Valley 3
Sac City 40, Pomeroy-Palmer 13
Schaller-Crestland 44, Clay Central-Everly 14
Sumner 42, Tripoli 6
Swea City North Kossuth 63, Allison-Bristow 13
Traer North Tama 43, Clarksville 0
Treynor 51, Rockwell City-Lytton 0
Van Meter 53, Afton East Union 36
Victor HLV 15, Thornburg Tri-County 0
West Bend-Mallard 33, Nora Springs-Rock Falls 7
Winthrop East Buchanan 49, Dunkerton 14

EIGHT MAN
Adair-Casey 76, Exira 16
Anita CAM 55, Des Moines Christian 0
Aurelia 42, Westside Ar-We-Va 26
Bode Twin River Valley 55, Crystal Lake WCLT 36
Bussey Twin Cedars 16, Melcher-Dallas 14
Charter Oak-Ute 52, Remsen St. Mary’s 50
Clarinda Academy 58, College Springs South Page 6
Coon Rapids-Bayard 32, Grand Junction East Greene 16
Essex 22, Malvern 20
Farmington Harmony 58, Russell 6
Farragut 50, Sidney 0
Fenton Sentral 37, Sioux Rapids Sioux Central 26
Harris-Lake Park 26, Ventura 12
Hastings Nishna Valley 53, Tabor Fremont-Mills 0
Lamoni 59, Seymour 30
Stanton 62, Hamburg 8
Villisca 13, Iowa Christian Academy 0 (forfeit)
Walnut 53, Murray 6
Whiting 46, Elk Horn-Kimballton 14

SATURDAY SCORES

Corwith CWL 61, Granville Spalding 6
Hinton 47, Remsen-Union 28

RADIO THE TOP TEN TEAMS AS RATED
BY RADIO IOWA FARED THIS WEEKEND
(New poll will be released, Monday, Sept. 30)

CLASS 4A
1. Cedar Falls (4-0) beat Iowa City High 45-7
2. West Des Moines Valley (4-0) beat Sioux City West 50-7
3. Davenport Assumption (4-0) beat Davenport Central 62-7
4. Sioux City Heelan (4-0) beat Des Moines Lincoln 49-7
5. Cedar Rapids Washington (4-0) beat Cedar Rapids Jefferson 24-17
6. Mason City (4-0) beat No. 9 Des Moines East 28-7
7. Dubuque Hempstead (3-1) lost to Iowa City West 28-21 (ot)
8. Ankeny (4-0) beat Des Moines North 50-0
9. Des Moines East (3-1) lost to No. 6 Mason City 28-7
10. Bettendorf (3-1) beat Davenport North 47-7

CLASS 3A
1. Western Dubuque (4-0) beat Waukon 36-6
2. Clear Lake (4-0) beat Webster City 35-6
3. Harlan (4-0) beat Denison-Schleswig 31-14
4. Atlantic (4-0) beat Glenwood 47-14
5. Grinnell (4-0) beat Central DeWtt 24-7
6. South Tama (4-0) beat Marion 14-0
7. Oelwein (4-0) beat Crestwood 36-20
8. Pella (4-0) beat Ballard 47-28
9. Waverly-Shell Rock (4-0) beat Waterloo Columbus 48-6
10. LeMars (3-1) beat Spirit Lake 55-0

CLASS 2A
1. Central Lyon-George-Little Rock (4-0) beat Sloan Westwood 46-0
2. Aplington-Pakersburg (4-0) beat Osage 35-19
3. Williamsburg (4-0) beat West Liberty 44-15
4. Hartley HMS (4-0) beat Eagle Grove 26-7
5. Emmetsburg (3-1) beat Prairie Valley 35-7
6. Sioux Center (3-1) beat Sibley-Ocheyedan 30-18
7. Monticello (4-0) beat North Cedar 28-0
8. Carlisle (4-0) beat West Marshall 29-13
9. Sigourney-Keota (3-1) beat Albia 46-6
10. Dyersville Beckman (2-2) lost to North Fayette 41-12

CLASS 1A
1. Wapsie Valley (4-0) beat Rockford 50-0
2. Council Bluffs St. Albert (4-0) beat Corning 28-6
3. Dike-New Hartford (2-2) lost to Eldora-New Providence 28-17
4. Underwood (4-0) won by forfeit over Tri-Center
5. West Hancock (4-0) beat Fort Dodge St. Edmond 41-13
6. Galva-Holstein (4-0) beat Logan-Magnolia 27-19
7. South Hamilton (4-0) beat North Iowa 34-12
8. Akron-Westfield (4-0) beat West Sioux 48-6
9. Turkey Valley (4-0) beat St. Ansgar 21-0
10. Waco (4-0) beat BGM 38-0

CLASS A
1. Treynor (4-0) beat Rockwell City-Lytton 51-0
2. Hubbard-Radcliffe (3-1) lost to Greene 28-26
3. Lisbon (4-0) beat Olin 28-0
4. North Tama (4-1) beat Clarksville 43-0
5. Fredericksburg (2-2) lost to Riceville 32-30
6. West Bend-Mallard (4-0) beat Nora Springs-Rock Falls 33-7
7. English Valleys (3-1) lost to Marengo Iowa Valley 29-8
8. Manning (3-1) beat Odebolt-Arthur 47-7
9. Postville (4-0) beat Lansing Kee 33-6
10. Van Meter (4-0) beat East Union 53-26

EIGHT MAN
1. Adair-Casey (4-0) beat Exira 76-16
2. Aurelia (4-0) beat Ar-We-Va 42-26
3. Nishna Valley (4-0) beat Fremont-Mills 53-0
4. Sentral (4-0) beat Sioux Central 37-26
5. Stanton (5-0) beat Hamburg 62-8