Thursday, October 22, 2009
CLASS 4A
CIML-Iowa
Valley, WDM 44, Sioux City North 7 (nc)
Mississippi Athletic Conference
Burlington 7, Davenport West 0
Mississippi Valley Conference
Cedar Falls 28, Dubuque Senior 14
Iowa City, City High 54, Cedar Rapids Jefferson 6
CLASS 1A
District 6
Mount Ayr 30, Central Decatur, Leon 14
Friday, October 23, 2009
CLASS 4A
CIML-Central
Ankeny 48 at Southeast Polk 7
Dowling Catholic, WDM 49 at Johnston 0
Urbandale 49 at Indianola 28
CIML-Iowa
Ames 42 at Newton (nc) 6
Fort Dodge 10 at Marshalltown 16
Waukee 14 at Mason City 6
CIML-Metro
Des Moines North 6 at Des Moines East 48
Des Moines Roosevelt 14 at Des Moines Lincoln 38
Ottumwa 69 at Des Moines Hoover 0
Mississippi Athletic Conference
Assumption, Davenport 19 at Bettendorf 25 (2OT)
Clinton at North Scott, Eldridge
Davenport Central at Davenport North
Muscatine at Pleasant Valley
Mississippi Valley Conference
Cedar Rapids Kennedy at Wahlert, Dubuque
Dubuque Hempstead 10 at Waterloo West 7
Linn-Mar, Marion 41 at Iowa City West 10
Waterloo East 6 at Cedar Rapids Washington 59
Xavier, Cedar Rapids 35 at Prairie, Cedar Rapids 0
Missouri River Athletic Conference
Council Bluffs Abraham Lincoln 34 at Sioux City West 24
Sioux City East 40 at Council Bluffs Thomas Jefferson 16
CLASS 3A
District 1
Sioux City Heelan, 42 at Sergeant Bluff-Luton 35
LeMars 25 at Estherville-Lincoln Central 20
MOC-Floyd Valley 34 at Storm Lake 6
Spencer 7 at Denison-Schleswig 12
District 2
Algona 0 at Charles City 35
Clear Lake 40 at Webster City 6
Forest City 21 at Hampton-Dumont 32
Iowa Falls-Alden 42 at Waverly-Shell Rock 41
District 3
Decorah 27 at Crestwood, Cresco 7
Epworth, Western Dubuque at West Delaware, Manchester
Oelwein 0 at New Hampton 27
Waukon at Independence
District 4
Anamosa 25 at Mount Vernon 49
Central Clinton, De Witt at Vinton-Shellsburg
Marion 46 at Benton Community 0
Maquoketa 0 at Union Community, La Porte City 40
District 5
Clear Creek-Amana 7 at Williamsburg 48
Mount Pleasant 0 at Fairfield 20
Oskaloosa 12 at Keokuk 7
Washington 28 at Fort Madison 13
District 6
Centerville 20 at Chariton 10
Grinnell 15 at Carlisle 14
Knoxville 14 at South Tama County, Tama 25
Pella 21 at Norwalk 0
District 7
Boone 7 at Ballard, Huxley 16
Carroll 60 at Nevada 14
JSPC, Jefferson 14 at Perry 3
Saydel 6 at Dallas Center-Grimes 64
District 8
Atlantic 6 at ADM, Adel 20
Creston/Orient-Macksburg 28 at Clarke, Osceola 20
Glenwood 35 at Winterset 0
Harlan Community 28 at Lewis Central 0
CLASS 2A
District 1
Central Lyon/George-Little Rock 24 at Spirit Lake 22
Sibley-Ocheyedan 13 at Sheldon 14
Sioux Center 7 at Boyden-Hull/Rock Valley 32
Western Christian, Hull 41 at Unity Christian, Orange City 15
District 2
Buffalo Ridge 7 at Pocahontas Area/Pomeroy-Palmer 38
Cherokee 18 at Eagle Grove 45
East Sac County 16 at Humboldt, 16
Okoboji, Milford at Clarion-Goldfield
District 3
Central Springs, Manly 6 at South Hardin, Eldora 32
Dike-New Hartford 6 at South Hamilton, Jewell 24
Gilbert 7 at Osage 28
Roland-Story 6 at Hudson 7
District 4
Cascade, Western Dubuque 32 at Monticello 29
Columbus Catholic, Waterloo 0 at Sumner-Fredericksburg 41
Jesup at North Fayette, West Union
MFL MarMac at Beckman, Dyersville
District 5
Regina, Iowa City 13 at Center Point-Urbana 10
Tipton at Camanche
West Liberty 6 at Solon 70
Wilton 21 at North Cedar, Stanwood 28 (OT)
District 6
Columbus Community, Columbus Junction 14 at Central Lee, Donnellson 12
Davis County, Bloomfield 12 at Sigourney/Keota 41
Mediapolis at Louisa-Muscatine
West Burlington/Notre Dame 7 at Mid-Prairie, Wellman 47
District 7
Albia 13 at PCM, Monroe 19
Bondurant-Farrar 20 at East Marshall, Le Grand 8
Collins-Maxwell-Baxter 13 at North Polk, Alleman 7
West Marshall, State Center at Colfax-Mingo
District 8
IKM/Manning 54 at Shenandoah 0
Missouri Valley 20 at Maple Valley/Anthon-Oto 6
OA-BCIG 21 at Kuemper Catholic, Carroll 27
Red Oak 0 at Clarinda 29
CLASS 1A
District 1
Hartley-Melvin-Sanborn 27 at South O’Brien, Paullina 0
Sioux Central, Sioux Rapids 7 at Hinton 37
West Sioux, Hawarden 10 at Lawton-Bronson 6
Westwood, Sloan 0 at West Lyon, Inwood 60
District 2
Lake Mills 6 at Emmetsburg 51
Saint Ansgar 20 at Belmond-Klemme 0
West Fork, Sheffield 6 at Garner-Hayfield 26
West Hancock, Britt 20 at St. Edmond, Fort Dodge 28
District 3
Denver 7 at Aplington-Parkersburg 34
Grundy Center 21 at Gladbrook-Reinbeck 7
Nashua-Plainfield 44 at BCLUW, Conrad 0
South Winneshiek, Calmar 14 at Turkey Valley, Jackson Jct. 28
District 4
Bellevue at Alburnett
Edgewood-Colesburg 6 at Starmont 33
Maquoketa Valley, Delhi 6 at Northeast, Goose Lake 25
North Linn, Troy Mills 6 at Clayton Ridge, Guttenberg 28
District 5
Durant at Pekin
Eddyville-Blakesburg 36 at Belle Plaine 55
Van Buren, Keosauqua 0 at West Branch 61
Wapello 44 at Iowa Valley, Marengo 7
District 6
Central Decatur, Leon 14 at Mount Ayr 30
Interstate 35, Truro 0 at Nodaway Valley 27
Pleasantville 14 at Des Moines Christian 28
Wayne Community, Corydon 0 at Pella Christian 41
District 7
Manson-Northwest Webster 28 at Ogden 0
Panorama, Panora 18 at Prairie Valley, Gowrie 41
West Central Valley, Stuart 7 at Guthrie Center 14
Woodward-Granger 22 at Audubon 13
District 8
Griswold 63 at Riverside, Oakland 18
Logan-Magnolia 14 at St. Albert, Council Bluffs 35
Underwood 47 at Clarinda Academy 6
West Monona, Onawa 24 at Tri-Center, Neola 3
CLASS A
District 1
Alta 19 at Akron-Westfield 44
Marcus-Meriden-Cleghorn 7 at Kingsley-Pierson 15
Woodbury Central, Moville 36 at River Valley, Correctionville 14
District 2
Bishop Garrigan, Algona 28 at Rockwell City-Lytton 21
Gehlen Catholic, LeMars 41 at Newell-Fonda (nd) 12
North Iowa, Buffalo Center at Clay Central-Everly
Southern Cal, Lake City 48 at Southeast Webster-Grand, Burnside 0
District 3
Mason City Newman 24 at AGWSR, Ackley 0
NUH, Cedar Falls 21 at North Butler, Greene 13
Northwood-Kensett 22 at Rockford 16
Tripoli at Riceville
District 4
Lisbon 15 at Central Elkader 42
Midland, Wyoming at Don Bosco, Gilbertville
Postville 0 at East Buchanan, Winthrop 21
Valley Community, Elgin 0 at Wapsie Valley, Fairbank 47
District 5
Highland, Riverside 0 at Cardinal, Eldon 7
WACO, Wayland 27 at Lone Tree 8
Winfield-Mount Union 14 at Danville 21
District 6
English Valleys, North English at Montezuma
G-M-G, Garwin 6 at B-G-M, Brooklyn 44
H-L-V, Victor 33 at New London (nd) 0
North Mahaska, New Sharon 0 at North Tama, Traer 7
District 7
Boyer Valley, Dunlap 20 at Colo-NESCO (nd) 26
Earlham 28 at Martensdale-St. Marys 35
Southeast Warren, Liberty Center 0 at Madrid 45
Van Meter 47 at Lynnville-Sully 28
District 8
Bedford 0 at Treynor 35
Fremont-Mills, Tabor 8 at A-H-S-T, Avoca 46
West Harrison, Mondamin 13 at Corning 40
EIGHT PLAYER
District 1
Aurelia 12 at St. Mary’s, Remsen 46
Charter Oak-Ute 47 at Whiting 30
Remsen-Union 18 at Ar-We-Va, Westside 34
Spalding Catholic, Granville 13 at Woodbine 55
District 2
Graettinger-Terril 21 at Armstrong-Ringsted 39
Laurens-Marathon at North Sentral Kossuth
Ruthven-Ayrshire 14 at Harris-Lake Park 18
Twin River Valley, Bode 8 at West Bend-Mallard 52
District 3
CWL, Corwith at Ventura
Janesville 41 at CAL, Latimer 8
Northeast Hamilton, Blairsburg 56 at Clarksville 34
Woden-Crystal Lake-Titonka-open
District 4
Central City 60 at Springville 14
Olin 66 at Dunkerton 7
Preston 70 at East Central, Miles 12
West Central, Maynard at Kee, Lansing
District 5
Melcher-Dallas 70 at Twin Cedars, Bussey 28
Tri-County, Thornburg 45 at Moravia 6
Seymour-open
District 6
Harmony, Farmington 34 at Ankeny Christian Academy (nd) 56
Lamoni 12 at Murray 26
Lenox 27 at East Union, Afton 24
Mormon Trail, Garden Grove 0 at Grandview Park Baptist, DM 42
District 7
CAM, Anita 26 at Adair-Casey 48
Coon Rapids-Bayard 68 at Walnut 14
East Greene, Grand Junction 0 at Elk Horn-Kimballton/Exira at Exira (nd) 39
Meskwaki Settlement at Glidden-Ralston (nd)
District 8
East Mills 58 at Hamburg 0
Farragut 56 at Essex 0
Stanton 82 at South Page, College Springs 14
Villisca 32 at Sidney 48