Class 4A
1. Ankeny (6-0), LW #1 @ Sioux City North
2. Iowa City West (6-0), LW #2 vs Iowa City High
3. Pleasant Valley (6-0), LW #3 vs Davenport Central
4. Cedar Falls (6-0), LW #4 vs Dubuque Wahlert
5. Cedar Rapids Xavier (6-0), LW #6 vs Waterloo West
6. Dowling Catholic (4-2), LW #9 vs Ottumwa
7. Sioux City East (5-1), LW #10 vs #10 Urbandale (Thur)
8. Davenport Assumption (5-1), LW (X) vs Muscatine (Thur)
9. WDM Valley (4-2), LW (X) @ DSM Lincoln
10.Urbandale (5-1), LW #5 @ #7 SC East (Thur)

 Class 3A
1. Decorah (6-0), LW #1 @ Crestwood
2. Sioux City Heelan (6-0), LW #2 @ Carroll
3. Norwalk (6-0), LW #4 vs Pella
4. Grinnell (6-0), LW #5 vs Ballard
5. Boone (6-0), LW #7 @ South Tama
6. Williamsburg (5-1), LW #8 @ Keukuk
7. Lewis Central (5-1), LW #9 @ #10 Harlan
8. Creston/OM (5-1), LW (X) @ Glenwood
9. Solon (5-1), LW #10 @ Marion
10.Harlan (5-1), LW #3 vs #7 Lewis Central

 Class 2A
1. Boyden-Hull/Rock Valley (6-0), LW #1 @ MOC/FV
2. Mediapolis (6-0), LW #2 @ Mid-Prairie
3. Carroll Kuemper (6-0), LW #3 @ OA-BCIG
4. West Marshall (6-0), LW #4 @ East Marshall
5. Spirit Lake (5-1), LW #5 vs Clarion-Goldfield
6. New Hampton (6-0), LW #6 @ Osage
7. Union (LaPorte City) (5-1), LW #7 vs Hampton-Dumont
8. Bondurant-Farrar (6-0), LW #8 @ Davis County
9. Forest City (5-1), LW #9 @ Estherville-Lincoln Central
10.Dyersville Beckman (5-1), LW #10 vs Monticello

 Class 1A
1. Iowa City Regina (6-0), LW #1 vs Wilton
2. South Winneshiek (6-0), LW #4 @ Waukon
3. St. Albert (Council Bluffs) (5-1), LW #5 @ Red Oak
4. IKM-Manning (6-0), LW #9 @ Maple Valley
5. Aplington-Parkersburg (5-1), LW #6 vs Eagle Grove
6. Emmetsburg (5-1), LW #7 @ HMS Hartley
7. Dike-New Hartford (6-0), LW #8 vs Hudson
8. Saint Ansgar (5-1), LW #10 @ Jesup
9. Fort Dodge St. Edmond (5-1), LW #2 @ Manson-NW Webster
10.Mount Ayr (6-0), LW (X) vs Central Decatur

 Class A
1. Woodward-Granger (6-0), LW #1 @ Madrid
2. Wapsie Valley (6-0), LW #2 vs Turkey Valley
3. West Hancock (5-1), LW #3 vs Southeast Webster
4. Akron-Westfield (6-0), LW #5 @ Alta-Aurelia
5. North Tama (6-1), LW #6 idle
6. Logan-Magnolia (5-1), LW #7 @ Underwood
7. Pekin (6-0), LW #8 vs #10 Montezuma
8. West Lyon (5-1), LW #9 vs Lawton-Bronson
9. Lisbon (5-1), LW #10 @ New London
10.Montezuma (5-1), LW (X) @ #7 Pekin

 Eight-man
1. Murray (7-0), LW #1 @ Colo-Nesco
2. Don Bosco (6-0), LW #2 @ Riceville
3. Newell-Fonda (6-0), LW #3 @ CWL Corwith
4. Sidney (6-0), LW #7 @ Essex
5. Adair-Casey (6-1), LW #6 idle
6. HLV (Victor) (6-0), LW #10 @ Seymour
7. Marcus MMC (6-0), LW #8 vs River Valley
8. EHK/Exira (6-0), LW #9 vs Villisca
9. Fremont-Mills (5-1), LW #5 vs Nishnabotna
10.Melcher-Dallas (5-1), LW #4 vs Wayne