Class 4A
1. Cedar Rapids Xavier (3-0), LW #1 @ Dubuque Wahlert
2. Dowling Catholic (3-0), LW #2 @ #5 Urbandale
3. Cedar Falls (3-0), LW #3 @ Waterloo West
4. Pleasant Valley (3-0), LW #4 vs #7 Bettendorf
5. Urbandale (3-0), LW #5 vs #2 Dowling Catholic
6. Iowa City West (3-0), LW #6 @ CR Prairie
7. Bettendorf (3-0), LW #7 @ #4 Pleasant Valley
8. Ames (3-0), LW #8 @ Marshalltown
9. Waukee (2-1), LW #10 vs Johnston
10.Sioux City East (2-1), LW (X) @ Sioux City West (Thur)

 Class 3A
1. Sioux City Heelan (3-0), LW #1 @ LeMars
2. Harlan (3-0), LW #2 vs Carroll
3. Spencer (3-0), LW #4 @ Sergeant Bluff-Luton
4. Clear Lake (3-0), LW #5 @ Waverly-Shell Rock
5. Pella (3-0), LW #7 @ Knoxville
6. Decorah (3-0), LW #6 @ Charles City
7. Grinnell (2-1), LW #3 vs Dalls Center-Grimes
8. Williamsburg (2-1), LW #8 @ Centerville
9. Boone (3-0), LW #9 vs Saydel
10.Humboldt (3-0), LW #10 vs Algona

 Class 2A
1. Waukon (3-0), LW #1 @ Central Springs
2. Carroll Kuemper (3-0), LW #2 vs South Central Calhoun
3. Union (3-0), LW #3 @ Osage
4. Spirit Lake (3-0), LW #4 @ #10 Garner-Hayfield/Ventura
5. West Marshall (3-0), LW #5 @ North Polk
6. Albia (3-0), LW #6 @ Davis County
7. Mediapolis (3-0), LW #9 @ Central Lee
8. New Hampton (3-0), LW (X) @ Nashua-Plainfield
9. Sioux Center (2-1), LW (X) @ South O’Brien
10.Garner-Hayfield/Ventura (3-0), LW (X) vs #4 Spirit Lake

 Class 1A
1. Iowa City Regina (3-0), LW #1 @ Eddyville-Blakesburg
2. Dike-New Hartford (3-0), LW #2 @ Eagle Grove
3. Council Bluffs St. Albert (3-0), LW #3 vs West Central Valley
4. South Winneshiek (3-0), LW #4 @ Denver
5. Mount Ayr (3-0), LW #5 vs Colfax-Mingo
6. Wilton (3-0), LW #7 @ West Branch
7. Maquoketa Valley (3-0), LW #8 @ Jesup
8. Saint Ansgar (3-0), LW #9 @ North Fayette
9. Fort Dodge St. Edmond (3-0), LW #10 @ Pocahontas Area
10.Van Meter (3-0), LW (X) vs Ogden

 Class A
1. West Lyon (3-0), LW #1 vs West Sioux
2. BGM (Brooklyn) (3-0), LW #2 vs Lynnville-Sully
3. Wapsie Valley (3-0), LW #3 @ Edgewood-Colesburg
4. Montezuma (3-0), LW #4 vs North Mahaska
5. AHST (Avoca) (3-0), LW #5 vs Griswold
6. Akron-Westfield (3-0), LW #7 vs Hinton
7. AGWSR (4-0), LW #8 @ #10 Algona Garrigan
8. East Mills (3-0), LW #9 vs Westwood (Sloan)
9. Woodward-Granger (2-1), LW (X) @ Audubon
10.Algona Garrigan (2-1), LW (X) vs #7 AGWSR

 Eight-man
1. Exira/Elk Horn-Kimballton (3-0), LW #1 @ Charter Oak-Ute
2. Don Bosco (4-0), LW #2 vs Tripoli
3. Newell-Fonda (3-0), LW #3 @ NE Hamilton
4. Adair-Casey (4-0), LW #4 @ Mormon Trail
5. Easton Valley (2-0), LW #5 vs Central Elkader
6. Glidden-Ralston (3-0), LW #6 @ West Harrison
7. Sidney (4-0), LW #7 Idle
8. Riceville (4-0), LW #8 vs Rockford
9. Springville (4-0), LW #9 vs Lansing Kee
10.West Bend-Mallard (4-0), LW #10 vs Graettinger-Terril