Class 4A
1. WDM Valley (9-0) LW #1 vs Ankeny
2. Cedar Falls (9-0) LW #2 vs Indianola
3. Ankeny Centennial (9-0) LW #3 vs S.E. Polk
4. Bettendorf (8-1) LW #4 vs Pleasant Valley
5. Iowa City West (8-1) LW #5 vs CR Kennedy
6. Dowling Catholic (7-2) LW #6 vs #9 Fort Dodge
7. Waukee (7-2) LW #8 vs Urbandale
8. Johnston (7-2) LW #7 vs #10 CR Prairie
9. Fort Dodge (7-2) LW #10 @ #6 Dowling Catholic
10.Cedar Rapids Prairie (7-2) LW #9 @ #8 Johnston

Class 3A
1. Lewis Central (9-0) LW #1 vs Carroll
2. Cedar Rapids Xavier (9-0) LW #2 vs #7 Pella
3. Solon (9-0) LW #3 vs Western Dubuque
4. North Scott (8-1) LW #4 vs #9 Waverly-Shell Rock
5. Sergeant Bluff-Luton (8-1) LW #5 vs Heelan
6. Oskaloosa (8-1) LW #6 vs Harlan
7. Pella (8-1) LW #8 @ #2 Xavier
8. Decorah (7-2) LW #9 vs #10 Clear Creek-Amana
9. Waverly-Shell Rock (8-1) LW #10 @ #4 North Scott
10.Clear Creek-Amana (8-1) LW (X) @ #8 Decorah

Class 2A
1. PCM (Monroe) (9-0) LW #1 vs Carroll Kuemper
2. Boyden-Hull/Rock Valley (8-1) LW #2 vs #6 Spirit Lake
3. Waukon (8-1) LW #3 vs Union
4. Greene County (8-1) LW #7 @ #5 Benton
5. Benton (8-1) LW #6 vs #4 Greene County
6. Spirit Lake (7-2) LW #9 @ #2 Boyden-Hull/Rock Valley
7. Crestwood (6-3) LW #8 vs #9 Algona
8. Southeast Valley (7-2) LW (X) vs OABCIG
9. Algona (8-1) LW #4 @ #7 Crestwood
10.Clear Lake (7-2) LW #10 Did not qualify

Class 1A
1. Van Meter (9-0) LW #1 vs Sumner-Fredricksburg
2. Dike-New Hartford (9-0) LW #2 vs South Hamilton
3. South Central Calhoun (9-0) LW #3 vs #9 West Lyon
4. Bellevue (9-0) LW #4 vs Mediapolis
5. Wilton (8-1) LW #5 vs Pella Christian
6. West Sioux (8-1) LW #6 vs Treynor
7. West Branch (8-1) LW #7 @ #10 Osage
8. Interstate-35 (9-0) LW #8 vs Mount Ayr
9. West Lyon (7-2) LW #10 @ #3 South Central Calhoun
10.Osage (7-2) LW (X) vs #7 West Branch

Class A
1. Hudson (9-0) LW #1 vs Lynnville-Sully
2. Algona Garrigan (9-0) LW #2 vs #8 Wapsie Valley
3. AHSTW (Avoca) (9-0) LW #3 vs Alta-Aurelia
4. North Tama (8-1) LW #4 @ #7 Newman Catholic
5. Edgewood-Colesburg (8-1) LW #6 vs BGM
6. Durant (7-2) LW #7 vs Highland (Riverside)
7. Mason City Newman (7-2) LW #8 vs #4 North Tama
8. Wapsie Valley (7-2) LW #9 @ #2 Garrigan
9. Westwood (Sloan) (8-1) LW #10 vs Akron-Westfield
10.West Hancock (7-2) LW (X) @ Hinton

Eight-man
1. Iowa Valley (9-0) LW #1 vs #6 Midland
2. AR-WE-VA (9-0) LW #3 vs #9 Northwood-Kensett
3. New London (8-1) LW #4 @ Gladbrook-Reinbeck
4. Don Bosco (8-1) LW #5 vs Central City
5. S.E. Warren (10-0) LW #7 vs #8 Newell-Fonda
6. Midland (Wyoming) (9-1) LW #6 @ #1 Iowa Valley
7. Turkey Valley (8-1) LW #9 vs Rockford
8. Newell-Fonda (8-1) LW #8 @ #5 S.E. Warren
9. Fremont-Mills (8-1) LW #10 vs Lenox
10.Northwood-Kensett (8-1) LW #2 @ #2 AR-WE-VA