CLASS 4A:
CIML Central
Des Moines, Abraham Lincoln 47, Indianola 7 (NC)
Dowling Catholic, West Des Moines 30, Urbandale 14 
Ankeny 12, Southeast Polk 7

CIML-Iowa

Ames 24 Des Moines, East 17 (NC)
Mason City 36 Des Moines, Roosevelt 14 (NC)
Ottumwa 60 Waukee 19 (NC)
Sioux City, North 37, Fort Dodge  21 (NC)
Valley, West Des Moines 45 Marshalltown 24 

CIML-Metro

Council Bluffs, Thomas Jefferson 49 Des Moines, Hoover 12 (NC)

Mississippi Athletic

Bettendorf at Assumption, Davenport
Muscatine 49 Burlington 14 
Davenport, Central 28, Clinton 25
Davenport, West at Pleasant Valley

Mississippi Valley-Mississippi

Cedar Rapids Kennedy 41 Cedar Rapids, Washington 28
Dubuque, Senior at Waterloo, West
Iowa City, West at Iowa City, City High
Linn-Mar, Marion 54,   Dubuque Wahlert 22 

Mississippi Valley-Valley

Cedar Falls 41,   Cedar Rapids Prairie 28
Iowa City, West 24, Iowa City High  42
Cedar Rapids Xavier 34,  Dubuque, Hempstead 0

Missouri River

Council Bluffs, Thomas Jefferson49, Des Moines, Hoover 12 (NC)
Des Moines, North at Council Bluffs, Abraham Lincoln (NC)
Sioux City, North 37 Fort Dodge 21 (NC)
South Sioux City, NE at Sioux City, West (NC)

CLASS 3A:

District 1

Atlantic 14 Winterset 13 
Harlan 42,  Glenwood 6
Lewis Central at Creston
Carroll 48 Red Oak 0

District 2

Boyden-Hull/Rock Valley 41 Sergeant Bluff-Luton 15 
Denison-Schleswig 7 MOC-Floyd Valley 6
Sioux City Heelan 48 Spencer 7
Storm Lake at LeMars

District 3

Webster City 28 Ballard 14
Boone 28 Algona 8 
Clear Lake 47 Nevada 10
Humboldt 21, Hampton-Dumont 28

District 4

Crestwood, Cresco 14 Charles City 0 
Waverly-Shell Rock 63 Independence 14
Decorah 27 Oelwein 7
Waukon at West Delaware, Manchester

District 5

Center Point-Urbana 7, Union, La Porte City 56
Central Clinton, DeWitt 42,  Anamosa 14
Marion o,  Western Dubuque 7
Maquoketa 58 Vinton-Shellsburg 6

District 6

Solon 36 Benton, Van Horne 7
Clear Creek-Amana at South Tama County, Tama
Grinnell 35 Washington 23 
Mount Vernon 18, Williamsburg 36

District 7

Oskaloosa 56 Centerville 26
Keokuk at Fort Madison
Mount Pleasant 28, Fairfield 38
Pella 47 Chariton 0 

District 8

ADM, Adel 36 Knoxville 0 
Carlisle 48 Saydel 0
Newton 19 Dallas Center-Grimes 7 
Norwalk 35 Perry 0 

CLASS 2A:

District 1

Sheldon 44 Estherville Lincoln Central 14
Sioux Center 34 Unity Christian, Orange City 14 
Spirit Lake 42 Western Christian, Hull 7 

District 2

Cherokee, Washington 53 Maple Valley-Anthon-Oto 28 
South Central Calhoun 28 JSPC, Jefferson 0
Kuemper Catholic, Carroll 42 East Sac County 0
Missouri Valley at OA-BCIG

District 3

Denver at New Hampton
Forest City 29 Columbus Catholic, Waterloo 0 
Clarion-Goldfield 32 Iowa Falls-Alden 24
Osage 41, Central Springs 6

District 4

MFL Mar Mac 27 Jesup 7
Monticello at Cascade, Western Dubuque
North Fayette, West Union at Beckman, Dyersville
Sumner-Fredericksburg at South Winneshiek, Calmar

District 5

Columbus Community, Columbus Junction at Durant-Bennett
West Liberty 70, Louisa-Muscatine 8
Tipton at Camanche
Wilton 0, Iowa City Regina 35

District 6

Albia 41, Central Lee, Donnellson 25
Mediapolis 38, Eddyville-Blakesburg 12
Mid-Prairie, Wellman at Davis County, Bloomfield
Sigourney/Keota at West Burlington/Notre Dame

District 7

Baxter, C-M-B at East Marshall, LeGrand
West Marshall 48 Gilbert 7
Roland-Story 35 South Hardin 20

District 8

Clarinda 22, Clarke, Osceola 8
PCM, Monroe 57 ,Colfax-Mingo 7
Pella Christian 24, Bondurant-Farrar 22 
Interstate 35 42 ,Shenandoah 0

CLASS 1A:

District 1

Manson NW Webster 33 Hinton 6
Lawton-Bronson at Westwood, Sloan
IKM-Manning 35 Ridge View 6
Prairie Valley 43 West Monona, Onawa 7

District 2

West Lyon 36, Alta/Aurelia 12

Emmetsburg 35, Sioux Central, Sioux Rapids 7
Sibley-Ocheyedan at Hartley-Melvin-Sanborn
South O’Brien, Paullina 13 Pocahontas Area/Pomeroy-Palmer 10 

District 3

Dike-New Hartford 48 AGWSR, Ackley 0
Aplington-Parkersburg 20 Saint Ansgar 19 
Garner-Hayfield 42 Lake Mills 0 
West Fork, Sheffield 36, Nashua-Plainfield 7

District 4

Eagle Grove 34 BCLUW, Conrad 7
Gladbrook-Reinbeck 36 Ogden 14 
Woodward-Granger 24 Hudson 0
South Hamilton 20, Woodward Academy 7

District 5

North-Linn, Troy Mills 7, Maquoketa Valley, Delhi 19
Starmont at Clayton Ridge, Guttenberg
Turkey Valley, Jackson Junction at Northeast, Goose Lake
Wapsie Valley, Fairbank at Bellevue

District 6

Cardinal, Eldon 0, Highland, Riverside 35
North Cedar 65 Van Buren, Keosauqua 14
Wapello at Pekin
West Branch 35, Alburnett 42

District 7

Des Moines Christian 34 Mount Ayr 12 
Nodaway Valley at West Central Valley, Stuart
Panorama 47 Pleasantville 0
Wayne, Corydon at Central Decatur, Leon

District 8

Clarinda Academy 18,  Council Bluffs St. Albert 54 
Logan-Magnolia 44 Audubon 6
Tri-Center, Neola 26 Griswold 20 
Treynor 23 Underwood 8

CLASS A:

District 1

Akron-Westfield 35, North Iowa, Buffalo Center  12(ND)
Gehlen Catholic, LeMars 28, West Hancock, Britt 38 (ND)

District 2

Northwood-Kensett 12 Clay Central-Everly 6 (OT) (ND)
Gehlen Catholic, LeMars 38 West Hancock, Britt 28 (ND)
Marcus-Meriden-Cleghorn 46 Belmond-Klemme 30 (ND)
Algona Garrigan 20 West Sioux, Hawarden 6 (ND)

District 3

Grundy Center at Colo-Nesco
Mason City Newman 40, GMG, Garwin 7

District 4

Central, Elkader at Edgewood-Colesburg
Postville 23 Don Bosco, Gilbertville 19
North Tama 42 East Buchanan, Winthrop 0
Rockford 40, Valley Community, Elgin 20 (ND)

District 5

Winfield-Mt. Union 16 English Valleys, North English 14
Lisbon 28, Belle Plaine 0 (ND)
Lone Tree 42 WACO, Wayland 6
New London 14, Danville 62

District 6

B-G-M, Brooklyn 34 Montezuma 0
Iowa Valley, Marengo at North Mahaska, New Sharon
Lisbon 20, Belle Plaine 0 (ND)
Lynnville-Sully 44 H-L-V, Victor 7 

District 7

Van Meter 38 A-H-S-T, Avoca 0 (ND)
Bedford 33 Southeast Warren, Liberty Center 24  (ND)
Corning 0, Madrid (ND) 59
EHK-Exira 14 Martensdale-St. Mary’s 12 (ND)
Earlham 42 Riverside, Oakland 9 (ND)

District 8

Van meter 38 A-H-S-T, Avoca 0 (ND)
Bedford at Southeast Warren, Liberty Center (ND)
Madrid 59 Corning 0 (ND)
Earlham at Riverside, Oakland (ND)

CLASS 8:

District 1

Kingsley-Pierson 68 St. Mary’s, Remsen 8 
Newell-Fonda 47 Remsen-Union 14
River Valley, Correctionville 46, Whiting 6
Spalding Catholic, Granville at Laurens-Marathon

District 2

CWL, Corwith 0, Armstrong-Ringsted 54
Harris-Lake Park at West Bend-Mallard
North Sentral Kossuth 34, Graettinger-Terril 41

District 3

CAL, Latimer at Riceville
Northeast Hamilton 51, Clarksville 33
Preston 43, Janesville  48 (ND)
Tripoli at Ventura

District 4

Cedar Valley Christian School 20 Midland, Wyoming 66 (ND)
Lansing Kee 50 Dunkerton 8
Preston at Janesville (ND)
Springville 48 Central City 12 

District 5

Melcher-Dallas 42 Grandview Park Baptist, Des Moines 38 
Meskwaki Settlement School at Harmony, Farmington
Moravia 51 Seymour 48 
Tri-County, Thornburg at Twin Cedars, Bussey

District 6

CAM, Anita 52, Mormon Trail, Garden Grove 22
Adair Casey 68 East Union, Afton 16
Lamoni at Ankeny Christian Academy
Murray 58 Lenox 30 

District 7

Ar-We-Va, Westside 46 Coon Rapids-Bayard 12 
Boyer Valley 68 East Greene, Grand Junction 22
Sidney 60 Charter Oak-Ute 0 (ND)
Woodbine at Glidden-Ralston

District 8

East Mills 48 Stanton 12 
Essex at Villisca
Nishnabotna 12,t Fremont-Mills, Tabor 68 
Sidney 60  Charter Oak-Ute 20 (ND)