December 27, 2014

Radio Iowa High School Football Poll 9/26/11

Class 4A
1. Cedar Falls (5-0), LW #1 vs Dubuque Wahlert
2. Iowa City High (5-0), LW #2 vs CR Washington
3. WDM Valley (5-0), LW #3 vs Ames
4. Ankeny (6-0), LW #4 vs #10 Dowling Catholic
5. Linn-Mar (5-0), LW #5 vs Dubuque Senior
6. S.E. Polk (4-1), LW #7 vs Urbandale
7. Davenport Assumption (5-0), LW #8 @ Pleasant Valley
8. Bettendorf (4-1), LW #9 vs Burlington
9. Iowa City West (4-1), LW (X) vs CR Xavier
10.Dowling Catholic (4-2), LW #6 @ #4 Ankeny

 

Class 3A
1. Webster City (5-0), LW #1 vs Humboldt
2. Clear Lake (5-0), LW #2 @ Ballard
3. Carroll (5-0), LW #3 @ Lewis Central
4. Solon (4-1), LW #4 @ South Tama
5. Boyden-Hull/Rock Valley (5-0), LW #6 vs Storm Lake
6. ADM (Adel) (5-0), LW (X) @ Carlisle
7. Denison-Schleswig (5-0), LW #7 @ Spencer
8. Waverly-Shell Rock (5-0), LW #8 @ Crestwood
9. Sioux City Heelan (4-1), LW #9 @ Sergeant Bluff-Luton
10.Union (LaPorte City) (4-1), LW #10 vs Maquoketa

Class 2A
1. Iowa City Regina (5-0), LW #1 @ Camanche
2. West Marshall (5-0), LW #2 @ Baxter CMB
3. PCM (Monroe) (5-0), LW #3 @ Pella Christian
4. Mediapolis (5-0), LW #4 @ Albia
5. Spirit Lake (6-0), LW #5 Idle
6. Fort Dodge St. Edmond (5-0), LW #7 vs Roland-Story
7. Osage (5-0), LW #8 vs Iowa Falls-Alden
8. North Fayette (4-1), LW #9 vs #10 South Winneshiek
9. Carroll Kuemper (4-1), LW #10 vs Cherokee
10.South Winneshiek (5-0), LW (X) @ #8 North Fayette

 

Class 1A
1. Emmetsburg (5-0), LW #1 vs #5 West Lyon
2. Council Bluffs St. Albert (5-0), LW #2 @ Griswold
3. Woodward-Granger (5-0), LW #3 vs South Hamilton
4. Dike-New Hartford (5-0), LW #4 @ #7 Aplington-Parkersburg
5. West Lyon (4-1), LW #5 @ #1 Emmetsburg
6. Logan-Magnolia (5-0), LW #6 @ Tri-Center
7. Aplington-Parkersburg (4-1), LW #7 vs #4 Dike-New Hartford
8. North Cedar (5-0), LW #8 vs Alburnett
9. Panorama (5-0), LW #9 @ Wayne (Corydon)
10.Lawton-Bronson (5-0), LW #10 vs Prairie Valley

 

Class A
1. North Tama (5-0), LW #1 vs #5 Postville
2. LeMars Gehlen (5-0), LW #2 vs Clay Central-Everly
3. Lisbon (5-0), LW #3 @ English Valleys
4. West Hancock (4-1), LW #4 vs Northwood-Kensett
5. Postville (5-0), LW #5 @ #1 North Tama
6. Bedford (6-0), LW #6 @ EHK-Exira
7. Lone Tree (5-0), LW #7 @ #9 B-G-M
8. Mason City Newman (5-1), LW #8 @ Colo-Nesco
9. B-G-M (Brooklyn) (4-1), LW #9 vs #7 Lone Tree
10.Lynnville-Sully (4-1), LW #10 vs Belle Plaine

 

Eight-man
1. Armstrong-Ringsted (6-0), LW #1 vs Harris-Lake Park
2. N.E. Hamilton (5-0), LW #2 vs Riceville
3. Fremont-Mills (5-0), LW #3 vs Stanton
4. West Bend-Mallard (6-0), LW #4 vs Graettinger-Terril
5. Janesville (5-0), LW #5 vs Clarksville
6. East Mills (5-0), LW #6 vs Villisca
7. Preston (4-1), LW #7 @ Dunkerton
8. Newell-Fonda (5-0), LW #8 vs Remsen St. Mary’s
9. Kingsley-Pierson (5-0), LW #10 @ Laurens-Marathon
10.Midland (Wyoming) (6-0), LW (X) @ Lansing Kee