THURSDAY NIGHT SCORES

Iowa City High 27, Dubuque Senior 7
Iowa Deaf 46, Council Bluffs Jefferson JV 28
Muscatine 50, Davenport Central 7

FRIDAY NIGHT SCORES

CLASS 4A

Ankeny 16, West Des Moines Dowling 13
Bettendorf 41, Burlington 0
Cedar Falls 37, Waterloo West 13
Cedar Rapids Jefferson 27, Cedar Rapids Kennedy 23
Cedar Rapids Prairie 30, Marion Linn-Mar 0
Cedar Rapids Washington 31, Cedar Rapids Xavier 10
Davenport Assumptgion 49, Eldridge North Scott 21
Davenport North 28, Davenport West 14
Des Moines East 54, Des Moines Hoover 0
Des Moines Roosevelt 35, Des Moines North 0
Dubuque Hempstead 17, Dubuque Wahlert 14
Iowa City West 62, Waterloo East 13
Johnston 24, Runnells Southeast Polk 23 (2ot)
Mason City 35, Ames 10
Newton 21, Fort Dodge 7
Ottumwa 54, Des Moines Lincoln 0
Pleasant Valley 21, Clinton 6
Sioux City East 35, Sioux City North 21
Sioux City Heelan 55, Council Bluffs Lincoln 0
Sioux City West 14, Council Bluffs Jefferson 7
Urbandale 27, Indianola 22
West Des Moines Valley 36, Marshalltown 10

CLASS 3A

Atlantic 15, Creston/Orient-Macksburg 8
Carroll 43, Dallas Center-Grimes 42 (ot)
Centerville 51, Donnellson Central Lee 14
Clear Lake 34, Forest City 0
Council Bluffs Lewis Central 20, Glenwood 13
Cresco Crestwood 32, Epworth Western Dubuque 3
Decorah 27, Independence 12
Denison-Schleswig 61, Carroll Kuemper 7
Estherville-Lincoln Central 45, Spirit Lake 0
Fairfield 23, Mount Pleasant 0
Harlan 55, Red Oak 0
Huxley Ballard 56, Saydel 14
Knoxville 28, Osceola Clarke 0
LeMars 7, Spencer 0
Marion 14, Vinton-Shellsburg 7
MOC-Floyd Valley 20, Algona 14
Mount Vernon 55, DeWitt Central 20
New Hampton 31, Waverly-Shell Rock 6
Norwalk 34, Nevada 0
Oelwein 32, Manchester West Delaware 30
Oskaloosa 42, Fort Madison 0
Pella 49, Chariton 21
Perry 21, Boone 6
Storm Lake 27, Humboldt 14
Tama South Tama 14, Grinnell 6
Van Horne Benton 42, Maquoketa 13
Washington 20, Keokuk 12
Waterloo Columbus 29, Charles City 20
Waukee 25, Adel ADM 0
Waukon 14, LaPorte City Union 12
Webster City 25, Hampton-Dumont 13
Winterset 40, Jefferson JSPC 0

CLASS 2A

Albia 38, New London/Danville 29
Anamosa 27, Cascade 0
Aplington-Parkersburg 46, Clarion-Goldfield 0
Arlington Starmont 28, Dyersville Beckman 7
Audubon 46, Missouri Valley 14
Belmond-Klemme 35, Ackley AGWSR 0
Bondurant-Farrar 27, Collins-Maxwell-Baxter 6
Camanche 36, Stanwood North Cedar 21
Carlisle 48, Gilbert 0
Central Lyon-GLR 40, Sheldon 0
Delhi Maquoketa Valley 20, Monticello 14
Eagle Grove 20, Battle Creek-Ida Grove 7
Eddyville-Blakesburg 30, Bloomfield Davis County 19
Emmetsburg 55, Milford Okoboji 0
Garner-Hayfeld 27, Osage 12
Gowrie Prairie Valley 35, Cherokee 0
Greenfield Nodaway Valley 31, Stuart West Central Valley 7
Iowa Falls 61, Nashua-Plainfield 7
Jesup 24,Hudson 6
Mediapolis 21, Keosauqua Van Buren 14
Monona MFL-Mar-Mac 36, Guttenberg Clayton Ridge 7
Mount Ayr 15, Clarinda 14 (ot)
Ogden 28, Shenandoah 14
Paullina South O’Brien 14, Sergeant Bluff-Luton 7
Pocahontas 20, Hartley HMS 7
Rock Valley/Boyden-Hull 27, Sioux Center 14
Roland-Story 43, Monroe PCM 28
Sibley-Ocheyedan 50, Sloan Westwood 0
Sigourney-Keota 41, West Burlington 14
Solon 16, Center Point-Urbana 14
State Center West Marshall 37, Alleman North Polk 12
Tipton 41, Wilton 20
Wellman Mid-Prairie 33, Letts Louisa-Muscatine 8
West Liberty 24, Highland-Lone Tree 6
West Union North Fayette 39, Calmar South Winneshiek 21
Williamsburg 38, Clear Creek-Amana 7

CLASS 1A

Akron-Westfield 24, Inwood West Lyon 10
Alburnett 14, West Branch 7
Algona Garrigan 34, Lake Mills 12
Alta 34, Hawarden West Sioux 6
Avoca AHST 17, Corning 7
Bedford 40, Griswold 12
Bellevue 41, Wyoming Midland 7
Brooklyn BGM 38, Wapello 18
Buffalo Center Swea City 18, Burnside SE Webster 8
Conrad BCLUW 46, Colo-Nesco 0
Denver 48, Rockford 0
Dike-New Hartford 42, Belle Plaine 22
Edgewood-Colesburg 22, Durant-Bennett 6
Eldora-New Providence 48, Gladbrook-Reinbeck 19
Galva-Holstein 35, Maple Valley-Anthon-Oto 7
Goose Lake Northeast 32, Troy Mills North Linn 6
Greene 41, CAL-Dows 14
Iowa City Regina 38, Columbus Junction 8
Jackson Junction Turkey Valley 26, Fairbank Wapsie Valley 21
Jewell South Hamilton 7, Britt West Hancock 6 (ot)
Lake City Southern Cal 34, Dunlap Boyer Valley 21
Laurens-Marathon/ACT 48, Moville Woodbury Central 7
LeGrand East Marshall 21, Grundy Center 0
Leon Central Decatur 50, Moravia/Moulton-Udell 0
Logan-Magnolia 33, Woodbine 0
Manson-NW Webster 26, Fort Dodge St. Edmond 14
Marcus MMC 41, Lawton-Bronson 7
Montezuma 59, Eldon Cardinal 6
Oakland Riverside 13, Neola Tri-Center 0 (forfeit)
Onawa West Monona 16, Wall Lake View-Auburn 13
Packwood Pekin 32, Wayland Waco 0
Panora Panorama 20, Colfax-Mingo 18
Pleasantville 24, Truro Interstate 35 21 (ot)
St. Ansgar 38, Cedar Falls NU High/Janesville 6
Underwood 28, Council Bluffs St. Albert 21 (ot)
Woodward-Granger 27, Corydon Wayne 0

CLASS A

Alden 32, Allison-Bristow 28
Central City 40, Olin 6
Clay Central-Everly 27, Remsen-Union 8
Dunkerton 46, Springville 8
Elgin Valley 34, Postville 7
Fredericksburg 57, Tripoli 14
Glidden-Ralston 28, Pomeroy-Palmer 27
Graettinger 21, Swea City North Kossuth 12
Guthrie Center 60, Earlham 7
Hinton 36, Correctionville River Valley 7
Hubbard-Radcliffe 51, Clarksville 0
Lenox 14, Afton East Union 6
Lisbon 41, Winthrop East Buchanan 12
Madrid 46, Van Meter 28
Manning 49, Manilla IKM 0
Marengo Iowa Valley 50, Winfield-Mt.. Union 0
Martensdale-St. Marys 22, Liberty Center Southeastt Warren 0
Miles East Central 42, Preston 36 (2ot)
New Sharon North Mahaska 54, Garwin GMG 0
Newell-Fonda 31, Schaller-Crestland 14
North English English Valleys 22, Thornburg Tri-County 16
Northwood-Kensett 32, Armstrong-Ringsted 6
Odebolt-Arthur 33, LeMars Gehlen 7
Riceville 32, Lansing Kee 6
Rockwell City-Lytton 41, Mondamin West Harrison 0
Rockwell-Swaledale 29, Manly North Central 0
Ruthven Lakeland 51, Kingsley-Pierson 0
Sumner 55, Maynard West Central 6
Traer North Tama 65, Blairsburg NE Hamilton 12
Treynor 31, Sac City 7
Victor HLV 61, Lynnville-Sully 6
West Bend-Mallard 50, Sheffield SCMT 0

EIGHT MAN

Adair-Casey 68, Murray 16
Aurelia 20, Coon Rapids-Bayard 19
Bussey Twin Cedars 62, Garden Grove Mormon Trail 30
Charter Oak-Ute 45, Whiting 16
Clarinda Academy 62. Tabor Fremont-Mills 12
Corwith CWL 38, Bode Twin River Valley 32
Crystal Lake WCL-T 38, Harris-Lake Park 21
Essex 60, College Springs South Page 6
Exira 69, Iowa Christian Academy 0
Farragut 58, Malvern 8
Fenton Sentral 66, Granville Spalding 13
Hastings Nishna Valley 58, Hamburg 24
Lamoni 44, Russell 22
Melcher-Dallas 60, Seymour 12
Remsen St. Mary’s 38, Grand Junction East Greene 26
Sioux Rapids Sioux Central 50, Ventura 0
Stanton 38, Sidney 20
Victor HLV 61, Lynnville-Sully 6
Walnut 58, Anita CAM 32
Westside Ar-We-Va 60, Elk Horn-Kimballton 28

SATURDAY GAMES

Mason City Newman 32, Central Elkader 6
Villisca 32, Des Moines Christian 18

HOW THE TOP RATED TEAMS IN THE
RADIO IOWA POLL FARED IN
WEEKEND GAMES
(new poll to be released Monday, Oct. 14)

CLASS 4A
1. Davenport Assumption (6-0) beat Eldridge North Scott 49-21
2. Sioux City Heelan (6-0) beat Council Bluffs Abraham Lincoln 55-0
3. Cedar Rapids Washington (6-0) beat Cedar Rapids Xavier 31-10
4. Ankeny (6-0) beat West Des Moines Dowling 16-13
5. Cedar Falls (5-1) beat Waterloo West 37-13
6. West Des Moines Valley (5-1) beat Marshalltown 36-10
7. Dubuque Hempstead (5-1) beat No. 9 Dubuque Wahlert 17-14
8. Mason City (5-1) beat Ames 35-10
9. Dubuque Wahlert (4-2) lost to No. 7 Dubuque Hempstead 17-14
10. Indianola (4-2) lost to Urbandale 27-22

CLASS 3A
1. Epworth Western Dubuque (5-1) lost to Cresco Crestwood 32-3
2. Clear Lake (6-0) beat Forest City 34-0
3. Harlan (6-0) beat Red Oak 55-0
4. At;antic (6-0) beat Creston/Orient-Macksburg 15-8
5. Oelwein ( 6-0) beat Manchester West Delaware 32-30
6. Tama South Tama (6-0) beat Grinnell 14-6
7. Pella (6-0) beat Chariton 49-21
8. Waverly-Shell Rock (5-1) lost to No. 10 New Hampton 31-6
9. LeMars (5-1) beat Spencer 7-0
10. New Hampton (6-0) beat Waverly-Shell Rock 31-6

CLASS 2A
1. Central Lyon/George-Little Rock (6-0) beat Sheldon 40-0
2. Aplington-Parkersburg (6-0) beat Clarion-Goldfield 46-0
3. Williamsburg (6-0) beat Clear Creek-Amana 38-7
4. Hartley HMS (5-1) lost to Pocahontas 20-7
5. Emmetsburg (5-1) beat Milford Okoboji 55-0
6. Sioux Center (5-1) lost to Rock Valley/Boyden-Hull 27-14
7. Monticello (5-1) lost to Delhi Maquoketa Valley 20-7
8. Carlisle (6-0) beat Gilbert 48-0
9. Sigourney-Keota (5-1) beat West Burlington/Notre Dame 41-14
10. Belmond-Klemme (6-0) beat Ackley AGWSR 35-0

CLASS 1A
1. Council Bluffs St. Albert (5-1) lost to No. 2 Underwood 28-21 (ot)
2. Underwood (6-0) beat No. 1 Council Bluffs St. Albert 28-21 (ot)
3. Britt West Hancock (5-1) lost to No. 5 Jewell South Hamilton 7-6 (ot)
4. Galva-Holstein (6-0) beat Maple Valley-Anthon-Oto 35-7
5. Jewell South Hamilton (6-0) beat No. 3 Britt West Hancock 7-6 (ot)
6. Akron-Westfield (6-0) beat Inwood West Lyon 24-10
7. Fairbank Wapsie Valley (4-2) lost to No. 8 Jackson Junction Turkey Valley 26-21
8. Jackson Junction Turkey Valley (6-0) beat No. 7 Fairbank Wapsie Valley 26-21
9. Packwood Pekin (5-1) beat Wayland aco 32-0
10. St. Ansgar (5-1) beat Cedar Falls NU High/Janesville 38-6

CLASS A
1. Treynor (6-0) beat Sac City 31-7
2. Lisbon (6-0) beat Winthrop East Buchanan 41-12
3. Traer North Tama (6-1) beat Blairsburg NE Hamilton 65-12
4. West Bend-Mallard (6-0) beat Sheffield SCMT 50-0
5. Manning (5-1) beat Manilla IKM 49-0
6. Van Meter (5-1) lost to Madrid 46-28
7. Lakeland Ruthven (6-0) beat Kingsley-Pierson 51-0
8. Elgin Valley (6-0) beat Postville 34-7
9. Hubbard-Radcliffe (5-1) beat Clarksville 51-0
10. Marengo Iowa Valley (5-1) beat Winfield-Mt. Union 50-10

EIGHT MAN
1. Adair-Casey (6-0) beat Murray 68-16
2. Aurelia (6-0) beat Coon Rapids-Bayard 20-19
3. Hastings Nishna Valley (5-0) beat Hamburg 58-24
4. Fenton Sentral (6-0) beat Granville Spalding 66-13
5. Bode Twin River Valley (5-1) lost to Corwith CWL 38-32